Farklı duvar malzemelerinin yapı performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of different wall materials on building performance
- Tez No: 742408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Deprem etkisi altındaki betonarme yapılarda dolgu duvarların olumlu katkıları bulunmaktadır. Betonarme yapılarda bölme ayırıcı olarak kullanılan dolgu duvarlar farklı malzemelerden inşa edilebilmektedirler. Bu çalışma kapsamında dolgu duvar malzeme değişiminin yapısal performans üzerindeki etkisi detayları ile birlikte incelenmiştir. Bu bağlamda örnek olarak seçilen betonarme bir yapıda bims, tuğla duvar ve gaz beton olmak üzere üç farklı dolgu duvar malzemesi dikkate alınarak yapısal analizler gerçekleştirilmiştir. Her bir malzeme çeşidi oluşturulan yapısal modeller için elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Dolgu duvar malzeme değişimi için ayrıca maliyet analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma ile duvar malzeme farklılığının hem yapısal analizlere hem de yapı maliyetine etkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında hiç dolgu duvar içermeyen salt betonarme çerçeve için de yapısal analizler yapılarak dolgu duvar katkısı belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Infill walls have positive contributions in reinforced-concrete structures under the impact of earthquakes. Infill walls used as partition separators in reinforced-concrete structures can be constructed from different materials. Within the scope of this study, the effect of the infill wall material change on the structural performance has been examined in detail. In this context, structural analyses were carried out in a reinforced-concrete structure selected as an example, taking into account three different infill wall materials such as pumice, brick wall and gas concrete. The results obtained for the structural models created for each material type were compared. Cost analyses were also carried out for the infill wall material replacement. With this study, the effect of the wall material difference on both the structural analysis and the cost of the building was tried to be revealed. Within the scope of this study, structural analyses were made for the bare reinforced-concrete frame that did not contain any infill walls, and the contribution of the infill wall was tried to be determined.