Erken dönem ards tedavisinde metilprednizolon kullanımı
The effect of methylprednisolone in the treatment of early ards
  1. Tez No: 742440
  2. Yazar: TUĞBA BİNGÖL TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜRA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada mekanik ventilasyon desteği ile yoğun bakım tedavisi uygulanan ve ARDS tanısı konan hastalarda metilprednizolon kullanımının ARDS tedavisi, YB/gün (yoğun bakım/gün), MV/gün (mekanik ventilasyon/gün) ve mortalite üzerinde etkilerini araştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Ocak 2008– Aralık 2012 tarihleri arasında yoğun bakım ünitesinde takip edilen ve ARDS tanısı alan 47 olgunun verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Yirmi iki olgu konvansiyonel tedaviye ek olarak metilprednizolon tedavi protokolü uygulandığı için metilprednizolon grubu, 25 olgu ise sadece konvansiyonel yöntemlerle tedavi edildiği için kontrol grubu olarak kabul edildi. Metilprednizolon tedavi protokolü: 1. gün 2 mg/kg metilprednizolon i.v yükleme dozu uygulandı (30 dk.da), 2-15. gün 2 mg/kg/gün metilprednizolon i.v dört eşit doza bölünerek uygulandı, 16-22. gün 1 mg/kg/gün metilprednizolon dört eşit doza bölünerek uygulandı. Çalışmaya alınan olguların demografik verileri (yaş, cinsiyet, ağırlık), ARDS etyolojisi (primer/sekonder), mekanik ventilasyon ayrılma süreleri, yoğun bakım ünitesine alımının kaçıncı günü ARDS geliştiği, ARDS tanılı gün sayısı, yoğun bakım ünitesinde kalış süresi ve sonuç (sağkalım/ölüm) kaydedildi. Tüm olguların Lung Injury Score (LIS), Multiple Organ Disfunction Score (MODS) değerleri ve serum CRP düzeyleri; ARDS tanısı aldıktan sonra 22 gün süresince takip edildi. İstatistiksel değerlendirmeler; ARDS tanısı aldığı gün (başlangıç), 2., 4., 6., 8., 10., 12., 13., 16., 19., ve 21. günler üzerinden yapıldı. Bulgular: Kontrol grubu ile metilprednizolon grubu arasında yaş, ağırlık, cinsiyet ve ARDS etyolojisi açısından istatistiksel farklılık saptanmadı (p>0.05). Metilprednizolon grubunda MV/gün oranının Kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu bulundu (p=0.005). Metilprednizolon grubunda ölüm oranının Kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük olduğu gözlendi (p=0.013). Kontrol ve Metilprednizolon grupları arasında YB'a kabülden ARDS gelişene kadar geçen süre (ARDS günü), ARDS geliştikten sonra sonlanma süresi ve YB'da kalış süresi açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Metilprednizolon grubundaki olguların MV/gün süresi Kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede daha kısa bulundu (p=0.021). 13., 16., 19., 21.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to investigate the effect of methylprednisolone use in the patients diagnosed with ARDS and kept in intensive care unit with mechanical ventilation on ARDS treatment. Materials and Methods: Data of 47 cases who are between 18 and 80 years old and kept in intensive care unit dates between January 2008 and December 2012 and diagnosed with ARDS were retrospectively evaluated. Twenty two of the cases were accepted as methylprednisolone group because they were treated with conventional methods and methylprednisolone treatment protocol and 25 of the cases were accepted as control group because they were treated with conventional methods. Treatment protocol: 2 mg/kg (in 30 min) methylprednisolone i.v tolerable dose was applied on the 1st day; 2 mg/kg/day methylprednisolone i.v was applied by dividing in four equal doses on the 2nd – 15th days; 1 mg/kg/day methylprednisolone was applied by dividing in four equal doses on the 16th – 22th days. All the relevant information about demographic data (age, sex, weight), ARDS aetiology (primary/secondary), time for spent on mechanical ventilation, on which day ARDS developed after the patient is taken into intensive care unit, termination day of ARDS, length of stay in intensive care unit and survival (alive/dead) was recorded. Lung Injury Score (LIS) and Multiple Organ Dysfunction Score (MODS) values and CRP serum levels of the cases was followed for 22 days after ARDS diagnozed. Statistical evaluations were performed on the day that ARDS was diagnosed (beginning) and 2nd, 4th, 6th, 8th, 10th, 12th, 13th, 16th, 19th and 21st days. Results: No statistical differences were determined between the cases about demographic data and ARDS aetiology. Any difference was not detected between control and methylprednisolone groups on the day ARDS developed, termination date after ARDS and time spent in intensive care unit. It was concluded that in methylprednisolone group the rate of separation from MV is higher (p=0.005), term for separation from MV is shorter (p=0.021) and mortality rate is lower (p=0.013).