Thermal analysis of PCM with glass for insulation applications in turkiye
Türkiye'de yalıtım uygulamaları için camlı PCM termal analizi
  1. Tez No: 742470
  2. Yazar: RAMADAN ALI MOHAMED SALIM ELFAITURI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. SÜLEYMAN BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde, artan yalıtım verimliliği ve azalan enerji tüketimi, çift cam ünitesinin termal performansını artırmak için temel faktörlerdir. Türkiye'nin en sıcak gününde Adana'da ANSYS Fluent yazılımı kullanılarak yalıtım performansı üzerinde çeşitli kalınlıklar için sayısal olarak parametrik bir CFD çalışması yapılmıştır. 6 mm, 10 mm, 15 mm ve 20 mm olmak üzere dört PCM katman kalınlığı incelenmiştir. Ağ oluşturuldu ve doğrulandı, ardından sonuçlar önceki verilerle doğrulandı ve iyi bir anlaşmaya varıldı. Sonuçlar, PCM katman kalınlığı arttıkça, dış dış cam sıcaklığının azaldığını ve 20 mm kalınlığın en düşük dış sıcaklığa ulaştığını ortaya koydu. 6 mm kalınlığında bir PCM tabakası durumunda, PCM tabakası tam erimeye ulaşana kadar birkaç saat için sabah 7:00'de erimeye başladı, ardından katılaşma, PCM tabakası 11:00'de tamamen katılaşana kadar devam etti. öğleden sonra. 10 mm kalınlık için kütle oranı dağılımı, birim performans için en iyi seçenek olduğu için seçilmiştir. PCM tabakasının orta kısmı en az genel deformasyonu gösterirken, cam tabakaların kenarları en fazla deformasyonu gösterdi. Bu nedenle, 10 mm'den 15 mm'ye kadar olan kalınlık, en küçük sıcaklığın avantajları için optimum seçimdir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, increasing insulation efficiency and decreasing energy consumption are fundamental factors to enhance the thermal performance of the double glass unit. A parametric CFD study was conducted numerically for various thicknesses on the insulation performance using ANSYS Fluent software on the hottest day in Adana in Türkiye. Four PCM layer thicknesses were investigated such as 6 mm, 10 mm, 15 mm, and 20 mm. The mesh was generated and verified then the results were validated with previous data, and a good agreement has been reached. The results revealed that as the PCM layer thickness increased, the external outer glass temperature decreased, with the 20 mm thickness achieving the lowest external temperature. In the case of a PCM layer with a thickness of 6 mm, the PCM layer began to melt at 7:00 a.m. for a few hours until it reached full melting, after which solidification proceeded until the PCM layer was entirely solidified at 11:00 p.m. The mass fraction distribution for a 10 mm thickness is chosen since it is the best option for unit performance. The middle part of the PCM layer showed the least overall deformation, whereas the edges of the glass layers showed the most. Therefore, the thickness from 10 mm to 15 mm is the optimum choice for the advantages of the smallest temperature.