Development of multifunctional nanoparticles validated by an intravital tumor model
Bir intravital tümör modeli tarafından onaylanmış çok işlevli nanopartiküllerin geliştirilmesi
- Tez No: 742473
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ESENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of California San Diego
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kanser önemli bir halk sağlığı sorunudur ve bazı malignite türleri için önemli terapötik ilerlemeler sağlanmış olmasına rağmen, birçok tümörün tedavisi hala zordur. Ana terapötik engeller, klinik olarak uygun dozlarda standart kemo-radyoterapiye tümör hücresi direncini ve normal doku toksisitesi nedeniyle sınırlayıcı tedavi etkilerini içerir. Yıllarca süren araştırmalara rağmen, normal dokuları korurken tümör hücrelerini spesifik olarak yok etme hedefine ulaşmak zor olmaya devam etti. Ancak son zamanlarda, nanoteknoloji alanının büyümesi yeni stratejiler sunuyor ve erken teşhis ve kanserin hedefe yönelik tedavisi açısından umut verici. Ayrı nanoparçacıklar bir ilaç yükü taşıyabilir, tümörleri hedef alabilir ve MRI ve CT kontrast maddelerine bağlanabilir. Yakın tarihli bir kavram,“teranostik”, yani bir nanoplatformun çeşitli işlevleri entegre etme yeteneğidir, böylece bunlar birlikte yerelleştirilir. Örneğin, görüntüleme geliştirme özelliği, ilaç dağılımının gerçek zamanlı izlenmesi ve terapötik etkilerin takip edilmesi için ilaç dağıtımı ile birlikte kullanılabilir. Ayrıca, görüntüleme yeteneği, örneğin tümörde maksimum nanoplatform birikimi noktasında, optimum bir zamanda bir ön ilaç yükünün aktivasyonunu kolaylaştırabilir. Bu tez, dekstran hidrojel ve demir oksit içeren bir lipozom ve perflorokarbon (PFC) gaz mikro-baloncuk içeren bir lipozom olmak üzere iki yeni çok işlevli nanoplatformun tasarımını, üretimini ve test edilmesini açıklar. Tıpta nanomühendisliğin önemli bir sınırlaması, pratik in vivo modellerin olmamasıdır, bu nedenle birçok nanoplatform yaratıcı bir şekilde tasarlanmış olsa da biyolojik olarak faydalı değildir. Bu tez, bir tümör ve kan damarları içindeki nanoplatformların optik ve MRI görüntülemesine izin veren ve nanoaraç tasarımını yönlendirmek için çok yönlü bir sistem olan bir in vivo test yatağının geliştirilmesini tartışır ve sunar.
Özet (Çeviri)
Cancer is a major public health problem, and although significant therapeutic advances have been achieved for some types of malignancy, many tumors are still challenging to treat. The main therapeutic obstacles include tumor cell resistance to standard chemo-radiotherapy at clinically feasible doses, and treatment effects that are limiting due to normal tissue toxicity. Despite research spanning several decades, the goal of specifically destroying tumor cells, while sparing normal tissues, has remained difficult to attain. Recently however, the growth of the nanotechnology field offers new strategies and is promising in terms of early detection and the targeted therapy of cancer. Separate nanoparticles can carry a drug payload, can be targeted to tumors, and can be bound to MRI and CT contrast agents. A recent concept is that of“theranostics”, viz., the ability of one nanoplatform to integrate several functions so that these are co-localized. For instance, the imaging enhancement property can be used in conjunction with drug delivery for real-time monitoring of drug distribution and to follow the therapeutic effects. Moreover, imaging capability may facilitate activation of a pro-drug payload at an optimum time, for example at the point of maximum nanoplatform accumulation at the tumor. This dissertation describes the design, fabrication and testing of two novel multifunctional nanoplatforms; a liposome containing dextran hydrogel and iron oxide, and a liposome containing perfluorocarbon (PFC) gas microbubble. A key limitation of nanoengineering in medicine is the lack of practical in vivo models, so that many nanoplatforms, while creatively engineered, are not biologically useful. This dissertation discusses and presents the development of an in vivo test-bed that allows optical and MRI imaging of nanoplatforms within a tumor and its blood vessels, and is a versatile system for guiding nanovehicle design.