Gümüş nanopartikül içeren multifonksiyonel tekstil yüzeylerinin tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of multifunctional textile surfaces containing silver nanoparticles
- Tez No: 826521
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÇETİNER, PROF. DR. CEM GÜNEŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma iki bölüme ayrılmıştır. Bu bölümlerde; gümüş nanopartikül (AgNP) içeren kompozit tekstil yüzeylerinin (iplik ve kumaş) elektriksel iletkenlik, ısıtma, antibakteriyel, yıkamaya karşı renk haslığı, sürtünme haslığı, ter haslığı ve hava geçirgenlik özellikleri incelenmiştir. İlk bölümde, biyolojik yöntem kullanılarak AgNP içeren kompozit tekstil yüzeyleri iplik ve kumaş formlarda hazırlanmıştır. AgNP konsantrasyonu, pH, sıcaklık, molarite, konsantrasyon, süre, indirgeyici madde türü gibi indirgemeyi etkileyen parametrelerin tekstil yüzeyi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. İletkenlik, antibakteriyel ve ısıtma ölçümleri gerçekleştirilmiştir. İkinci bölümde, kimyasal yöntem kullanılarak AgNP içeren kompozit tekstil yüzeyleri iplik ve kumaş formlarda hazırlanmıştır. Kompozit yüzeylerdeki iletkenlik, poliamid (PA) yüzeyindeki negatif yüklü fonksiyonel grupların Lewis bölgeleri (CO–NH) ile reaksiyona girmesi sonucu amonyağın sayesinde artmıştır. İletkenlik, antibakteriyel ve ısıtma ölçümleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work is divided into two parts. In these sections; The electrical conductivity, heating, antibacterial, color fastness to washing, friction fastness, fastness to perspiration and air permeability properties of composite textile surfaces (yarn and fabric) containing silver nanoparticles (AgNP) were investigated. In the first part, composite textile surfaces containing AgNP were prepared in yarn and fabric forms by using the biological method. The effect of the parameters affecting the reduction such as AgNP concentration, pH, temperature, molarity, concentration, time, reducing agent type on the textile surface was investigated. Conductivity, antibacterial and heating measurements were performed. In the second part, composite textile surfaces containing AgNP were prepared in yarn and fabric forms by using chemical method. The conductivity on the composite surfaces increased due to ammonia as a result of the reaction of the negatively charged functional groups on the polyamide (PA) surface with the Lewis domains (CO–NH). Conductivity, antibacterial and heating measurements were performed.