Nanoparçacık katkılı sıvı kristallerin spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the spectroscopic properties of nanoparticle doped liquid crystals
  1. Tez No: 742474
  2. Yazar: YUNUS EMRE KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YADİGAR GÜLSEVEN SIDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sıvı kristal bileşikler sıvı gibi akışkan olmasının yanında katı durum hali gibi belli dizilimlere ve yönelimlere sahip olup, görünüm olarak sıvı fazı, yapı olarak katı fazdaki kristal yapı gibi belirli bir örgü yapısına sahiptirler. Herhangi bir maddenin sıvısı izotropik yönelime sahip iken, sıvı kristal bileşikler anizotropik yapıdadır. Sıcaklık-hal grafiklerine bakıldığında katı hal sıcaklığı ile sıvı hal sıcaklığı arasında belirli bir sıcaklıkta sıvı kristal halinde bulunabilirler. Nano parçacıklar sentezlenebilen, elektronları taşıyabilen nano yapılı kristallerdir. Ek olarak 100 nm'den daha küçük boyutlara sahip olan nanoyapılı yarıiletkenlerin yasak bant aralıklarıda değişebilmektedir. Bu nano yapıların fotovoltaik, lazer, biyokimyasal sensör, biyomedikal görüntüleme ve farklı optoelektronik uygulamaları vardır. Sıvı kristaller anizotropiye sahip olmalarından dolayı elektrik alan altında indüklenerek, belirli bir yönelime sahip olurlar. Bu özelliklerinden dolayı görüntüleme teknolojilerinde kullanılmak için nano yapılarla katkılanan sıvı kristaller, daha iyi bir görüntü kalitesi ve enerji tüketiminin azaltılması için geliştirilmeye devam etmektedir. Bu tez çalışmasında benzoik asit ve benzoat yapılarına sahip sıvı kristaller ile farklı yapılara sahip yarıiletken nano parçacıklar arasındaki etkileşimler ve elektronik geçişler, farklı çözücü ortamlarındaki floresans spektrumları deneysel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to being fluid like liquid, liquid crystal compounds have certain arrangements and orientations such as solid-state and have a specific lattice structure such as liquid phase in appearance and crystalline structure in the solid phase. The liquid of any substance has an isotropic orientation, while liquid crystal compounds are anisotropic. Considering the temperature-state graphs, they can exist in the form of liquid crystals at a certain temperature between the solid-state temperature and the liquid-state temperature. Nanoparticles are nano-structured crystals that can be synthesized and can carry electrons. In addition, the band gap of nanostructured semiconductors with dimensions smaller than 100 nm can also change. These nanostructures have photovoltaic, laser, biochemical sensor, biomedical imaging, and different optoelectronic applications. Since liquid crystals have anisotropy, they are induced under an electric field and have a certain orientation. Due to these properties, liquid crystals doped with nanostructures for use in imaging technologies continue to be developed for better image quality and reduction of energy consumption. In this thesis, the interactions and electronic transitions between liquid crystals with benzoic acid and benzoate structures and semiconductor nanoparticles with different structures fluorescence spectra in different solvent environments were experimentally investigated.