Çocuk hastalarda çürük etkileri ve deneyimleri ölçeğinin (carıes-QC) Türk kültürüne uyarlanması: Geçerlilik ve güvenilirliğin belirlenmesi
Turkish adaptation of the caries effects and experiences questionnaires for children (caries-QC): determination of validity and reliability
  1. Tez No: 742491
  2. Yazar: MERVE USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BANİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çocuklar için Çürük Etkileri ve Deneyimleri Ölçeği (CARIES-QC), yeni geliştirilen, çocuğun bakış açısından çürükle ilişkili yaşam kalitesini değerlendirmeyi hedefleyen İngilizce bir ölçektir. Bu çalışma, CARIES-QC'nin Türkçe'ye çevirme ve kültürel uyarlamasının yanı sıra, Türkçe konuşan çocuklar üzerinde güvenilirliğini ve geçerliliğini belirlemeyi amaçlamaktadır. CARIES-QC/T öncelikle uluslararası yönergelere göre çevrildi ve uyarlaması tamamlandı. Daha sonra, geçerlilik ve güvenilirlik özelliklerini değerlendirmek için diş çürüğü olan 5-15 yaşları arasında toplam 307 çocuk ölçeği yanıtladı. CARIES-QC/T'nin güvenilirliği, iç tutarlılık ve test-tekrar test güvenilirliği ile araştırıldı. İç tutarlılık güvenilirliği, Cronbach's alpha kullanılarak ölçüldü. Gruplar arası korelasyon katsayısı (ICC) ile test-tekrar test güvenilirliğini değerlendirmek için 50 çocuk ölçeği tekrar yanıtladı. CARIES-QC/T'nin geçerliliğini analiz etmek için kültürler arası geçerlilik ve yakınsak geçerlilik araştırıldı. Kültürler arası geçerlilik için, doğrulayıcı faktör analizi (CFA) kullanıldı. Yakınsak geçerlilik, soru puanları ile küresel soru puanları ilişkilendirilerek değerlendirildi. CARIES-QC/T'nin Cronbach alfa değeri 0,942 ve gruplar arası korelasyon katsayısı (ICC) 0,918 olarak bulgulandı. CARIES-QC/T'nin maddeler arası korelasyon katsayıları 0,251 ile 0,675 arasında değişmektedir. Model uyum parametreleri ki-kare/ DF=4,50; RMSEA=0,10; GFI=0,870; CFI=0,896 ve TLI=0,873 olarak bulgulandı. Yakınsak geçerlilik, genel soru ile mükemmel düzeyde bir korelasyon gösterdi (rs= 0,937). CARIES-QC/T, tüm testlerde iyi bir güvenilirlik ve geçerlilik sergilemiştir. CARIES-QC/T, Türkçe konuşan çocuklarda ağız sağlığı ile ilgili yaşam kalitesini değerlendirmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Caries Impacts and Experiences Questionnaire for Children (CARIES‐QC) is newly developed English questionnaire targeting the assessment of caries-related quality of life from child's point of view. This study aimed to translate and adapt CARIES‐QC into Turkish language (CARIES-QC/T) and to determine its reliability and validity on Turkish-speaking children. The CARIES‐QC/T was first translated and adapted according to international guidelines. Then, a total of 307 children aged 5-15 years with dental caries answered the questionnaire to assess their reliability and validity. Reliability of the CARIES‐QC/T was investigated by internal consistency and test‐retest reliability. Internal consistency was measured using Cronbach's alpha. Fifty children answered the questionnaire again to evaluate the test–retest reliability by calculating the intraclass correlation coefficient (ICC). Cross‐cultural validity and convergent validity were performed to analyse the validity of the CARIES‐QC/T. Cross‐cultural validity was investigated using confirmatory factor analysis (CFA). Convergent validity was evaluated by correlating question scores with global question scores. Cronbach's alpha value of the CARIES‐QC/T was 0,942; and the intraclass correlation coefficient (ICC) of the measure was 0,918. The inter item correlation coefficients of CARIES‐QC/T ranged from 0,251 to 0,675. The model fit parameters were chi-square/DF=4,50; RMSEA=0,10; GFI=0,870; CFI=0,896 ve TLI=0,873. Convergent validity indicated excellent correlation with the global question (rs= 0,937). The CARIES‐QC/T displays good reliability and validity through all tests. CARIES‐QC/T could be used to evaluate oral health-related quality of life in Turkish-speaking children.