Bir grup türk çocuğunda diş çürüğünün yaşam kalitesine etkisinin çürük etkileri ve deneyimleri ölçeği (CARIES-QC) ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of dental caries on quality of life in a group of turkish children using the caries effects and experiences scale (CARIES-QC)
  1. Tez No: 909549
  2. Yazar: FATMA YEŞİM TUNÇYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BANİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yakın zamanda geliştirilen Çocuklar için Çürük Etkileri ve Deneyimleri Anketi (CARIES-QC), çürüğe bağlı yaşam kalitesinin çocuk bakış açısıyla değerlendirilmesini hedefleyen İngilizce bir ölçektir. Bu çalışmanın amacı, farklı yaş gruplarındaki bir grup Türk çocuk hastada diş çürüğünün yaşam kalitesine etkisini ölçeğin Türkçe versiyonu (CARIES-QC/T) ile değerlendirmektir. Aktif diş çürüğü olan 5-15 yaş arası 488 çocuk çalışmaya dahil edildi ve CARIES-QC/T'yi yanıtladı. Katılımcıların sosyo-demografik bilgileri kaydedildi ve klinik muayeneleri yapıldı. Katılımcılar 5-8, 9-11, 12-15 şeklinde üç yaş grubuna ayrıldı. Normal dağılıma sahip olmayan bağımsız iki grubun karşılaştırılması için Mann Whitney U testi uygulandı. Normal dağılıma sahip olmayan bağımsız üç ve daha fazla grubun karşılaştırılması için Kruskal Wallis testi kullanıldı. Farkı yaratan grup ya da grupların belirlenebilmesi için Post Hoc Bonferroni testleri yapıldı. Çalışma sonuçlarına göre, katılımcıların en yaygın olarak bildirdiği etki (432 çocuk), 4. soru (Dişlerinin arasına ne kadar yemek sıkışıyor?) olmuştur. Yaş grupları ile ön diş çürük durumu, ağrı durumu ve pulpa tutulumu arasındaki ilişki incelendiğinde, 5-8 yaş grubunda diğer yaş gruplarına göre bu bulgular daha fazla görüldü. Katılımcıların yaş gruplarına göre CARIES-QC/T toplam puanları karşılaştırıldığında 5-8 yaş grubunun ölçek skoru, 12-15 yaş grubunun ölçek skorundan istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek bulundu. 5-8, 9-11 ve 12-15 yaş grubundaki ağrı semptomu olan ve pulpa tutulumu gerçekleşmiş dişe sahip olan katılımcıların CARIES-QC/T puanı, ağrı semptomu olmayan ve pulpa tutulumu gerçekleşmiş dişe sahip olmayan katılımcıların CARIES-QC/T puanından daha yüksek bulundu. Farklı yaş gruplarındaki Türk çocuk hastalarda CARIES-QC/T ile diş çürüğünün yaşam kalitesine etkisini değerlendirdiğimiz çalışmamızda, 5-8 yaş grubu hastalar diğer yaş gruplarına göre daha yüksek puanlar elde ederek daha fazla etkilenmiştir. Diş çürüğünün klinik değerlendirmesi ile CARIES-QC gibi çocukların OHRQoL'si üzerindeki etkisini değerlendiren ölçeklerin birlikte kullanılması, çürüğün seyri ve belirli bir popülasyondaki etkisi hakkındaki bilgilere önemli ölçüde yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The recently developed Caries Impacts and Experiences Questionnaire for Children (CARIES-QC) is an English-language scale that aims to assess caries-related quality of life from a child's perspective. The aim of this study was to evaluate the effect of dental caries on quality of life in a group of Turkish paediatric patients of different age groups using the Turkish version of the scale (CARIES-QC/T). A total of 488 children aged 5-15 years with active dental caries were included in the study and answered the CARIES-QC/T. Socio-demographic data of the participants were recorded and clinical examinations were performed. Participants were divided into three age groups: 5-8, 9-11, 12-15 years. Mann Whitney U test was used to compare two independent groups that did not have a normal distribution. Kruskal Wallis test was used for the comparison of three or more independent groups not having normal distribution. Post Hoc Bonferroni tests were performed to determine the group or groups that made the difference. According to the study results, the most commonly reported effect (432 children) was question 4 (How much food gets stuck between your teeth?). When the relationship between age groups and anterior tooth caries status, pain status and pulp involvement was analyzed, these findings were more common in the 5-8 age group compared to other age groups. When the CARIES-QC/T total scores of the participants were compared according to age groups, the scale score of the 5-8 age group was statistically significantly higher than the scale score of the 12-15 age group. The CARIES-QC/T score of the participants in the 5-8, 9-11 and 12-15 age groups with pain symptoms and pulp-retained teeth was higher than the CARIES-QC/T score of the participants without pain symptoms and without pulp-retained teeth. In our study in which we evaluated the effect of dental caries on OHRQoL using CARIES-QC/T in Turkish paediatric patients of different age groups, patients aged 5-8 years were more affected with higher scores compared to other age groups. The combination of clinical assessment of dental caries with scales such as the CARIES-QC, which assess the impact of dental caries on OHRQoL in children, will significantly aid knowledge about the course of caries and its impact in a specific population.