Yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastaların algıladıkları çevresel stresörler ve uyku kalitesinin incelenmesi
Investigation of environmental stressors and SLEEP quality perceived by patients receiving treatment in intensive care unit
  1. Tez No: 742494
  2. Yazar: BEYZANUR ABBASOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DEMİRDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmanın amacı, yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan hastaların yatış süresince algıladıkları çevresel stresörleri, uyku kalitelerini ve çevresel stresörler ile uyku kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini; iletişim engeli bulunmayan, 18 yaş ve üzeri ve yoğun bakımda 24-48 saat aralığında tedavi gören 275 yoğun bakım hastası oluşturdu. Verilerin toplanmasında,“Hasta Tanıtım Formu”, ''Yoğun Bakım Ünitesinde Çevresel Stresörler Ölçeği'' ve“Richards-Campbell Uyku Ölçeği”kullanıldı. Elde edilen veriler istatistik paket programı ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, Yoğun Bakım Çevresel Stresörler Ölçeği toplam puanı 95,87± 22,81 ve Richards-Campbell Uyku Ölçeği toplam puanı 45,29±17,98 bulunmuştur. Yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların en sık algıladıkları stresör, 'Diğer Hastaların Ağlama, İnlemelerini Duymak' olup, 'Nerede Olduğunuzu Bilmemek'en az sıklıkla algılanan stresör olarak belirlenmiştir. Richard Campbell Uyku Ölçeği'ndeki toplam puan ortalamasına göre hastaların bir gece önceki uykusunu etkileyen en önemli faktör, yoğun bakımda kalınan gece boyunca uyanık kalınan sürenin fazla olması olarak saptanmıştır. Araştırma sonucunda, yoğun bakım ünitesinde Yoğun Bakım Ünitesi Çevresel Stresörler Ölçeği İle Richard-Campbell Uyku Ölçeği arasında negatif yönde, orta derecede ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Hastaları etkileyen stresörlerin azaltılmasına yönelik ve uyku kalitesini olumsuz etkileyen etmenleri kontrol altına alacak çalışmaların yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the environmental stressors, sleep quality, and the relationship between environmental stressors and sleep quality that patients in the intensive care unit perceive during their hospitalization. The sample of the research; consisted of 275 intensive care patients who were 18 years of age and older and were treated in the intensive care unit between 24-48 hours, with no communication barriers.“Patient Description Form”,“Environmental Stressors Scale in Intensive Care Unit”and“Richard-Campbell Sleep Scale”were used to collect data. The data obtained were evaluated with the statistical package program. As a result of the study, the Intensive Care Environmental Stressors Scale total score was 95.87± 22.81 and the Richards-Campbell Sleep Scale total score was 45.29±17.98. The most important stressor perceived most frequently by the patients in the intensive care unit was 'Hearing Other Patients' Crying and Moaning', and 'Not Knowing Where You Are' was determined as the least frequently perceived stressor. According to the total average score in the Richard Campbell Sleep Scale, the most important factor affecting the sleep of the patients the night before was determined as noise. As a result of the research, a negative, moderate and statistically significant relationship was found between the Intensive Care Unit Environmental Stressors Scale and the Richard-Campbell Sleep Scale in the intensive care unit. It is recommended to carry out studies to reduce the stressors that affect patients and to control the factors that negatively affect sleep quality.