Efecto de la Artemia Enriquecida con distintas Emulsiones Comerciales Sobre el crecimiento y desarrollo esquelético de larvas del lenguado senegalés (Solea senegalensis kaup, 1858)
Farklı Ticari Emülsiyonlarla Zenginleştirilmiş Artemia'nın dil balığı (Solea senegalensis kaup, 1858) larvalarının büyümesi ve iskelet gelişimi üzerine etkisi
- Tez No: 742497
- Danışmanlar: PROF. DR. ENRİC GİSBERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: İspanyolca
- Üniversite: Instituto Agronómico Mediterráneo de Zaragoza
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
İskelet malformasyonları ve pigment sorunları en büyük sorunlardan biridir. Balıkçılık sektöründe yavru deniz balıklarının yoğun üretiminin sorunlarının başında örneğin morfolojisini, görünümünü etkilediği için numunenin kalitesini düşürerek dış, büyüme ve hayatta kalma oranını etkiler. Bu tür sorunlar,su ürünleri yetiştiricisi için önemli ekonomik kayıplara neden olur. deformasyonlar , iskelet ve depigmentasyon sorunları çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, fakat beslenme en önemlilerinden biridir. Bu çalışmanın amacı, farklı seviyelerdeki eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) gelişme aşamasında larva sayısı ve özellikle büyümeye etkisi, metamorfoz, hayatta kalma ve iskelet deformasyonlarının görülme sıklığı üzerndeki etkisini belirlemektir
Özet (Çeviri)
Skeletal malformations and pigment problems are one of the biggest Problems of the intensive production of juvenile marine fish in the fishing sector. aquaculture, by reducing the quality of the specimen, since they affect its morphology, appearance external, growth, and survival. Such problems in development represent a important economic loss for the aquaculturist and a considerable reduction in the quality image of the final product if it is marketed. deformities skeletal and depigmentation problems can be caused by various reasons, but the nutritional cause is one of the most important. Despite the great importance that this problem represents for the aquaculturist, little attention has been paid the mechanisms that control these processes and their nutritional regulation. In this sense, various studies have shown that there is a marked relationship between nutrition of the larva during the period between the start of feeding exogenous and metamorphosis with the appearance of skeletal malformations and poor pigmentation problems in juvenile specimens of marine teleosts. A) Yes, Several authors have shown the effect of certain nutrients (retinoic acid, vitamin D, polyunsaturated fatty acids, protein hydrolysates, etc.) on the differentiation and development of the antero-posterior axis of the larva, and the appearance of skeletal deformations and pigmentary problems. The objective of this study was to determine the effect of different levels of eicosapentaenoic acid (EPA) and docosahexaenoic acid (DHA) on development of sole larvae, and especially its effect on growth, rate of metamorphosis, survival and incidence of skeletal deformations. At the end of experiment, day 38, significant differences were observed in the frequency of individuals with skeletal deformations, increasing this frequency, gradually and Summary - eleven - significantly, effect of artemia enriched with different emulsions commercials on the growth and skeletal development of flounder larvae Senegalese (solea senegalensis kaup, 1858) . Effect of artemia enriched with different commercial emulsions on the growth in weight, the stage of development of the digestive system, and the process of metamorphosis, although they have a marked effect on the incidence and severity of different skeletal deformations that have been detected. From the analysis weighted of the different parameters analyzed in the present study is advisable to feed sole larvae with Artemia enriched with AquaGrow Gold (Advanced BioNutrition), discouraging enrichment of the type Easy Selco (INVE) or similar.