COVID-19 pandemisinde internet ve bilgi sistemleri kullanım başarısının incelenmesi: Erzurum merkez ortaokullarında bir uygulama
Investigation of the success of using internet and information systems in the COVID-19 pandemic: An application in Erzurum central secondary schools
- Tez No: 742498
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KESKİNKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, Covid-19 pandemisinde ortaokul düzeyinde öğrenim gören öğrencilerin uzaktan öğretim sürecinde internet ve bilgi sistemlerini kullanım başarıları Teknoloji Kabul Modeli ve Bilgi Sistemleri Başarı Modeli entegrasyonu ile incelenmiştir. Anket yöntemi ile toplanan verilerle katılımcıların demografik özellikleri, frekans dağılımları, ifadelere ilişkin faktör yükleri ve değişkenler arası ilişkiler gibi birçok istatistik SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda öğrencilerin uzaktan öğretim sürecinde kullandıkları internet ve bilgi sistemlerinin kaliteli olmasının, algıladıkları fayda ile doğru orantılı olduğu ölçülmüştür. Benzer şekilde öğrencilerin internet ve bilgi sistemleri kullanım başarılarının, memnuniyet ve algılanan fayda değişkenleriyle olumlu yönde ilişkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the success of students studying at secondary school level in the Covid-19 pandemic in using internet and information systems in the distance education process was examined with the integration of Technology Acceptance Model and Information Systems Success Model. With the data collected by the survey method, many statistics such as the demographic characteristics of the participants, frequency distributions, factor loads of the expressions and the relations between the variables were analyzed with the SPSS package program. As a result of the analyzes, it has been measured that the quality of the internet and information systems used by the students in the distance education process is directly proportional to the perceived benefit. Similarly, it was concluded that students' success in using the internet and information systems had a positive relationship with the variables of satisfaction and perceived benefit