Türkiye'de balenin gelişimine etki eden politika ve uygulamalar
The Implementations and policies that effect the development of bale in Turkey
  1. Tez No: 115334
  2. Yazar: NURETTİN SELÇUK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 597
Özet
81 ÖZET Bu araştırmanın amacı Türkiye'de bale'nin gelişimine etki eden politika ve uygulamaların tespiti ve ortaya konmasıdır. Araştırmada balenin tarihsel süreci, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki bale olgusu ve balelerde Osmanlı kültürünün nasıl işlendiği, Batılılaşma'nın Tanzimat döneminden itibaren değerlendirilmesi ve bugünü etkileyen düşünceleri açığa çıkararak, batılılaşmanın kültür değişimine etkisi ve cumhuriyet dönemindeki bale konuları çalışmanın ana konuları olmuştur. Bale Rönesans'la birlikte varlığını hissettirmiş, Osmanlı saraylarındaki büyük şenliklerde yurt dışından getirilen bale topluluklarının dansları sergilenmiştir. Osmanlı topraklarıyla tanışan bale, batılılaşma ile kültürümüzün bir parçası haline gelerek, dilde ve müzikte uygulanan politikalar sanatımızın önemli bir olgusu olan konservatuarların ve Devlet Opera ve Bale'lerinin kurulmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
-82- SUMMARY The purpose of this research is to specify and expose the policies and implementations that effect the development of Turkish bale. The main topics of the research consist of the historical period of bale, the concept of bale during the Ottoman Empire and how the Ottoman Empire was looked upon in bales, the analysis of westernisation beginning from the“Beneficial Reforms”and by revealing the ideas effecting the present, the efects of westernisation on cultural transition, and also the bale themes employed during the Republic Period. The presence of Bale has been impressed upon during the renaissance Period. The dance performances of foreign companies have been introduced to us via the Ottomans, has been an essential part of our significant reasons of the erection of conservatories and State Opera and Bales, being essential formations in culture.