Rasyonel bulanık fark denklemleri üzerine bir çalışma
A study on rational fuzzy difference equations
- Tez No: 742517
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde; bazı çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde;“On solutions of a system of two fourth-order difference equations”başlıklı makale ele alınmıştır. Dördüncü bölümde; ve olmak üzere, bulanık denklemi tanımlanmış ve bu denklemin çözümleri incelenmiştir. Beşinci bölümde ise; sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of five sections. In the first section; basic definitions and theorems are given. In the second section; informations about some of the studies are given. In the third section; the article entitled“On solutions of a system of two fourth-order difference equations”is discussed. In the fourth section; we define the fuzzy equation where and. Also, solutions of this equation are investigated. In the fifth section, conclusions and suggestions are given.