Klasik mantık ve bulanık mantık tabanlı sıcaklık dengeleyici sistemlerin geliştirilen bir prototip üzerinden karşılaştırılması
The comparisson of classical logic and fuzzy logic based temperature stabilizing systems via a developed prototype
  1. Tez No: 256233
  2. Yazar: METİN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yapay zeka disiplininin temel amacı rasyonel veya insan gibi düşünen ya da davranan, öğrenebilen ve karar alabilen sisteler gerçekleştirmektir. Klasik mantık bu amacın tam olarak gerçekleşmesine izin vermemektedir. Çünkü klasik mantıkta olay, durum veya süreçler ?var olmak? ve ?yok olmak? ikilemine indirgenmektedir. İnsan ya uzundur ya kısa; hava ya soğuktur ya sıcak. İnsan aklının işleyişi böyle katı kurallara bağlı değildir. Uzun, kısa, soğuk ve sıcak gibi sıfatlar kişiden kişiye değişebilmektedir. Günlük hayatta karşılaştığımız bir önermeye tamamen yanlış ya da tamamen doğru diyememekteyiz. Oysa klasik mantık kullanıldığında bir önerme ya doğru ya da yanlış olmaktadır.Klasik mantık karmaşık dinamik modeller gerektirdiği halde bulanık mantık daha çok deneyime dayalı olan modellerle çalışır. Klasik kontrolörden olan PID modeline kıyasla daha ekonomik ve daha basit görünmesine rağmen, bulanık mantık kontrolörler yüksek denetim hızları ile daha ucuza mal olmakta ve daha basit bir yapı sergilemektedirler.Bu çalışmanın ikinci bölümünde klasik kontrol yöntemlerinden, üçüncü bölümünde bulanık mantık kontrol kavramlarından söz edilmiştir. Dördüncü bölümünde ise sistemin dinamik modelinin elde edilmesinden, PI, PID ve bulanık mantık kontrolörlerin inşasından söz edilerek bu kontrolörlerin sistem üzerindeki çıkışları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of the field of artificial intelligence is to develop systems that can learn, make decisions and think or behave rationally or like human beings. Traditional logic does not allow fort he realization of this objective. The shortcoming of traditional logic dernes from the fact that the difference between various events, states and process is reduced to a dichotomy between ?existence? and ?non-existence? in this tradition. A person may be tall or short, the weather is either cold or hot. The operation of human brain is not dependen on strict rules. The interpretation of adjectives such as long and short or hot and cold varies from person to person. In daily life, one cannot say that a proposition is entirely wrong or entirely correct. However, a proposition must be either true or false according to the classical logic.Fuzzy logic relies on experience based models while classic logic requires complex and dynamic models. A PID model as classical controller appears more economical and simpler. As a matter of fact, a fuzzy logic controller cost much cheaper with high control speed and simple structure.In this work, classical control methods are discussed in Chapter Two and the fuzzy logic control concept is explained in Chapter Three. The configuration of the dynamic model and the development of PI, PID and Fuzzy Logic controllers are given together with a comparative analysis of system outputs in Chapter Four.