Taşdemir (Pazarcık-Kahramanmaraş) civarındaki mangan cevherleşmesinin jeolojisi ve oluşumu
Geology and formation of manganese mineralization around Taşdemir (Pazarcık – Kahramanmaraş)
  1. Tez No: 742571
  2. Yazar: MUSTAFA TEKİN AKKÜTÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF URAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Taşdemir (Pazarcık – Kahramanmaraş) civarında ofiyolitik melanja ait sedimanter birimler yaygın olarak gözlenir. Kumtaşı, çamurtaşı ve radyolarit ardalanmalı seviyelerde mangan zenginleşmesi bulunur. Radyolarit seviyleri içerisinde tabakalanmaya uyumlu ve mercek şekilli mangan cevherleşmesi ortalama olarak 250m'lik bir zonda yüzlek verir. Yer yer yumru yer yer de nodüler görünümlü mangan cevherleşmesinin XRD analizinde piroluzit ve manganit tespit edilmiştir. Cevher zonu ve civarından jeokimyasal analiz amaçlı örnekler derlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre cevherli seviyelerde MnO değerleri % 7,42-32,76 arasındadır. Al, Co, Ni ve Cu'ca oldukça fakir olan cevher örneleri, birçok diyagramda da hidrotermal alanlarda konumlanmıştır. Fe/Mn oranı 0.1'den oldukça düşük olup denizaltı hidrotermal yataklara benzemektedir. Yapılan saha ve laboratuvar çalışmalarına göre Arabistan levhasının kuzey ucunda ofiyolitik melanja ait radyolaritler ile ilişkili manganez oluşumu tespit edilmiştir. İlk defa bu çalışmada bu cevher zonuna ait bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sedimantary units of ophiolitic melange are commonly observed around Taşdemir (Pazarcik-Kahramanmaras). There is manganese enrichment is found in alternating levels of tilestone, wacky and radiolarite. Within the radiolarite levels, the lens-shaped manganese mineralization consequent of the bedding and crops out in a zone of 250 m on average. Pyrolusite and manganite were detected in the XRD analysis of manganese mineralization with lumpy and nodular appearance in places. Samples for geochemical analysis were collected from the ore zone and its surroundings. According to the analysis results, MnO values at ore levels are between 7.42 and 32.76 %. The ore samples, which are very poor in Al, Co, Ni and Cu, are located in hydrothermal areas in many diagrams. The Fe/Mn ratio is much lower than 0.1 and resembles submarine hydrothermal deposits. According to the field and laboratory studies, manganese formation associated with radiolarites belonging to the ophiolitic melange was detected at the northern end of the Arabian plate. For the first time, information about this ore zone is presented in this study.