Modern Urducadan Urducaya sözlük ile Çağatay Türkçesi sözlüklerindeki kelimelerin karşılaştırılması
Comparison of modern Urdu dictionary with Jagatay Turkish dictionaries
  1. Tez No: 552463
  2. Yazar: GULNAZ HAIDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERİHAN ÖLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Urduca Pakistan halkı tarafından konuşulan dildir. İlginç bir şekilde nüfusun% 48'i Pencapça konuşur, Urducayı ise nüfusun sadece % 8'i konuşur. Gazneliler'in Türk ve İslâm tarihindeki başlıca rolü, Kuzey Hindistan fütuhatına yol açarak İslâm dinine Pencap'ta güçlü bir dayanak noktası sağlamaları ve daha sonraki Hindistan fetihlerine zemin hazırlamış olmalarıdır. Her taraftan sıkıştırılan Babür, kendisi ve Temüroğulları için çıkışı Hindistan'a yönelmekte bulmuş, o tarihlerde bölge egemenliğini Türk Delhi sultanlarından alan, kimi kaynaklarda Afgan kimi kaynaklarda Afganlaşmış Türk olarak gösterilen, Lodi sülalesine karşı savaşarak 10 yıl gibi kısa bir sürede, çok çeşitli milletlerin, dinlerin ve dillerin olduğu bir kıtaya egemen olmayı başarabilmiştir. Kendisinden sonra gelen çocukları ve torunları da aynı başarıyı uzun süre muhafaza etmişler, 17. yy'da bütün Hindistan'a egemen olmuşlardır. Urduca kelimesi,“askeri kamp”anlamına gelen Türkçe kelimeden türetilmiştir. Şimdi bildiğimiz dil, bu dönemde ortaya çıkmamıştı. Bunun yerine, 14. yüzyıl hükümetinde Deccan ve Güney Hindistan'a hükmeden Müslümanların kullandığı lehçenin temelinde gelişmiştir. Bu çalışmamızda Molvi Ferozuddin tarafından 2010'da Pakistan (Lahore)'da yayınlanmış olan Feroz'ul-Lughat Jamay Sözlüğü ile Suat Ünlü'nün hazırladığı Çağatay Türkçesi Sözlüğü ve Farhad Rahimi tarafından hazırlanan Fethali Kaçar'ın Çağatayca Türkçesi Sözlüğü ortak kelimeler temelinde karşılaştırılarak modern Urducada Çağatay Türkçesinin ne derece yaşadığı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Urdu is the language spoken by the people of Pakistan. Interestingly, 48% of the population speaks Punjabi and only 8% of the population speaks Urdu. The main role of Ghaznavies in Turkish and Islamic history is that they provided a strong foundation for Islam in Punjab, leading to the North Indian conquest and laying the groundwork for subsequent Indian conquests. Coming from all sides, Babur has been heading for India for himself and the Temüroğullar, and he took the sovereignty of Turkish Delhi from the sultans at that time. He was able to dominate a continent with religions and languages. His children and grandchildren, who came after him, maintained the same success for a long time and dominated India in the 17th century. The Urdu word is derived from the Turkish word meaning "military camp''. The language we know now had not emerged during this period. Rather, it developed on the basis of Deccan and the dialect of Muslims ruling South India in the 14th century government. In this study, Feroz'ul-Lughat Jamay Dictionary published by Molvi Ferozuddin in Pakistan (Lahore) and the Chagata Turkish Dictionary prepared by Suat Ünlü and the Chagatai Dictionary of Fethali Kaçar prepared by Farhad Rahimi were compared on the basis of common words in modern Urdu. It has been tried to determine the level of Chagatai Turkish.