Salgın döneminde uygulanan uzaktan eğitimin öğrenci görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi Baibü İlahiyat Fakültesi örneği
Evaluation of distance education applied during the pandemic period in line with student opinions the example of Baibü Faculty of Theology
  1. Tez No: 742636
  2. Yazar: FATİH BEYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYYİD SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
2019 yılının sonunda Çin'de ortaya çıkan ve 2020 yılının başlarında tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgını, ekonomik, siyasal, sosyal alanların tümünde etkisini göstermiştir. Bu durumdan en fazla etkilenen alanların başında eğitim gelmektedir. Salgın beraberinde tüm dünyada bazı kısıtlamaları gerektirmiş ve Türkiye'de salgının önlenmesi için bazı kararlar almıştır. Alınan kararlarla birlikte tüm kademelerde yüz yüze eğitime ara verilmiş ve öğrenciler uzaktan eğitim sürecine girmiştir. Yüksek din eğitimi veren ilahiyat fakülteleri de bu süreçten etkilenmiştir. Sürecin ani ve hazırlıksız olması, beraberinde birçok sorun getirmiştir. Araştırmanın amacı bu süreçte Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde okuyan ve salgın nedeniyle zorunlu olarak uzaktan eğitim almış ve halen almakta olan öğrencilerin yapılan uzaktan eğitime karşı tutumlarını ölçüp, uzaktan eğitime dair olumlu ve olumsuzlukları ortaya koymak, ilerleyen yıllarda yapılacak olan uygulamalar için önerilerde bulunmak ve bu yolla uzaktan din eğitiminin verimliliğini artırmaktır. Araştırma betimsel tarama modelinde, geçerlilik ve güvenilirliği sağlanmış 5'li Likert ölçeği düzenine sahip olan bir anket ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin yapılmış olan uzaktan eğitime ilişkin tutumlarının genel olarak ortalama düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, beş alt faktörde yorumlanmış olup, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 epidemic, which emerged in China at the end of 2019 and spread all over the world at the beginning of 2020, has shown its effect in all economic, political and social fields. Education is one of the areas most affected by this situation. The epidemic required some restrictions all over the world and took some decisions to prevent the epidemic in Turkey. With the decisions taken, face-to-face education was suspended at all levels and students entered the distance education process. Theology faculties providing higher religious education were also affected by this process. The sudden and unpreparedness of the process brought many problems with it. The aim of the research is to measure the attitudes of the students who are studying at Bolu Abant İzzet Baysal University Faculty of Theology and who have had and are still receiving distance education due to the epidemic, to reveal the positive and negative aspects of distance education, and to make suggestions for the applications to be made in the following years, in this way to increase the efficiency of distance religious education. The research was conducted in descriptive survey model, with a questionnaire which has a valid and reliable 5-point Likert scale. As a result of the research, it was determined that the students' attitudes towards distance education were generally at an average level. The findings were interpreted in five sub-factors and suggestions were made.