A comparative study of the novels of Jane Austen and Rhoda Broughton as seen through the lens of feminist theory
Jane Austen ve Rhoda Broughton'un romanlarının feminist kuram üzerinden karşılaştırmalı bir incelemesi
  1. Tez No: 742635
  2. Yazar: AMEL GHANİM HASAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
19. yüzyıl sadece İngiltere için değil bütün dünya için büyük bir değişim dönemi olmuştur. Bu değişim hiç kuşkusuz sanayi devriminden ve hemen ardından başlayan kentleşme hareketi ile gerçekleşmiştir. Bu kentleşme hareketi hayatın her alanını etkilemiştir. Bu dönemde sınıflar arasındaki fark gittikçe artmış, insanlar zorlaşan ekonomik şartlarda hayatta kalabilmek için çok çalışmak zorunda kalmış ve bunun doğal bir sonucu olarak da maddi güç insanların hayatlarının merkezi haline gelmiştir. Elbette ki bu dönemdeki değişim sadece ekonomi ile sınırlı kalmamıştır. Tarihin her döneminde baskı altına alınan, ikincilleştirilen, ötekileştirilen kadın bu dönemde de bütün olumsuzluklardan etkilenmiştir. 19. yüzyılda kadın tam anlamıyla nesneleştirilmiştir. Bu dönemde kadının bu olumsuz durumuna dikkat çekmek isteyen pek çok yazar romanlarında kadın sorunlarına yer vermiştir. Feminizmin ilk dalgasının da bu dönemde ortaya çıkması elbette ki kadının durumu konusunda toplumsal bir farkındalık yaratan yazarlar sayesinde meydana gelmiştir. Bu yazarlar 19. yüzyılda kadının ikincil durumuna en çok evlilik kurumu üzerinden dikkat çekmeye çalışmışlardır. Bu sebepledir ki evlilik bu dönem yazılan romanlar arasında en çok işlenen konularından biri olmuştur. Bu tez çalışması 19. Yüzyılın kadına olan bakış açsını ve bu toplumsal cinsiyet algısını evlilik kurumu üzerinden incelemekte ve bu dönemin bakış açısını pek çok eser üzerinden örneklendirmeyi hedeflemektedir. 19. yüzyıl kadın sorunlarını romanlarında işleyen Jane Austen, erkek egemenliğinin gölgesinde yaşayan bir toplumu tüm yönleriyle ele almaktadır. Galli yazar Rhoda Broughton, benzer bir şekilde 19. yüzyılın filizlenen feminizmini ortaya koymaktadır. Bu tez çalışmasına konu olan bu yazarlar, çağdaş toplumda kadının statüsünün değiştirilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The 19th century was a time of great change, not only for England, but for the whole world. Undoubtedly, this change took place with the Industrial Revolution and the urbanization movement that began immediately after it. This urbanization movement affected every aspect of life. During this period, the difference between classes increased, people had to work hard to survive in difficult economic conditions, and as a natural consequence, material power became the center of people's lives. Of course, the change in this period was not limited to the economy. Women, who have been oppressed, subordinated and marginalized in every period of history, were also affected by all the negative developments during this period. In the 19th century, women were literally objectified. During this period, many writers who wanted to draw attention to this negative situation of women included women's problems in their novels. The emergence of the first wave of feminism in this period is, of course, due to the writers who created a social awareness of the situation of women. In the 19th century, these writers sought to draw attention to the subordinate status of women, primarily through the institution of marriage. For this reason, marriage was one of the most discussed themes in novels from this period. This thesis examines the 19th century perspective on women and this perception of gender through the institution of marriage, and aims to illustrate the perspective of this period through many works. Jane Austen, whose novels deal with women's issues in the 19th century, addresses all aspects of a society living in the shadow of male supremacy. Welsh writer Rhoda Broughton similarly depicts the burgeoning feminism of the 19th century. These authors, who are the subject of this work, help to change the status of women in contemporary society.