Sanal gerçeklik ile otomotiv sektörü için uygulama tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Application design and implementation for the automotive industry with virtual reality
  1. Tez No: 742639
  2. Yazar: MUSTAFA AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mekatronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
İnsan-teknoloji ilişkisi geçmişten günümüze artarak devam etmektedir. Teknoloji bazen kötü amaçlarla kullanılsa da genellikle insanlık için faydalı olmuştur. Örneğin hastalar için farklı tedavi yöntemleri, öğrenciler için çeşitli eğitim yöntemleri, stres atmak için oynanan oyunlar vb. gibi olaylar teknolojinin olumlu yönlerini göstermektedir. Teknolojinin ilerlemesiyle sanal gerçeklik teknolojisi hayatımıza girmiştir. İnsanları tamamen sanal olan bir dünyanın içine alan bu teknoloji eğitim, sağlık, alışveriş vb. birçok alanda kullanılmaktadır. Bu projenin amacı, kişilerin otomobil seçmek, seçtiği otomobilde renk değişikliği yapmak ve otomobil ile ilgili gerekli bilgileri okumasını sağlamaktır. Yapılmış olan proje de sanal gerçeklik teknolojisinden faydalanılmıştır. Kullanıcılar bulundukları ortamdan sanal gerçeklik ekipmanları ile bu otomobil mağazasını gezebilecek, etkileşimlerde bulunabileceklerdir. Çalışma için gerekli 3D modeller Blender programı, yazılım ise Unity3D oyun motoru ile yapılarak uygulama geliştirilmiştir. Yapılan uygulama 26 kişinin katılımı ile test edilmiştir. Katılımcılar geliştirilen uygulamayı faydalı, yenilikçi ve eğlenceli bulmuşlardır. Çalışmanın geliştirilerek literatüre farklı katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The human-technology relationship continues to increase from the past to the present. Although technology is sometimes used for malicious purposes, it has generally been beneficial to humanity. For example, different treatment methods for patients, various educational methods for students, games played to relieve stress, etc. Events like these show the positive aspects of technology. With the advancement of technology, virtual reality technology has entered our lives. This technology, which includes people in a completely virtual world, can be used in education, health, shopping, etc. used in many fields. The purpose of this project is to enable people to choose a car, change the color of the car they choose, and read the necessary information about the car. Virtual reality technology was used in the project. Users will be able to visit and interact with this auto shop with virtual reality equipment from their environment. The 3D models required for the study were made with the Blender program, and the software was made with the Unity3D game engine, and the application was developed. The application was tested with the participation of 26 people. Participants found the developed application useful, innovative and entertaining It is thought that the study will be developed and contribute to the literature in different ways.