Türkiye'deki portföy yönetim şirketleri çalışanlarının iç kontrol sistemine bakışı
Employees of portfolio management companies in Turkey overview on the internal control system
  1. Tez No: 742645
  2. Yazar: ECEM TUĞÇE AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İç kontrol sisteminin önemi amacından kaynaklanmaktadır. Bir işletmenin iç kontrol sisteminin temel amacı, finansal tabloların güvenilirliğini ve anlaşılabilirliğini sağlamayı hedeflemektedir. İşletmenin varlıklarının korunmasını, ilgili yasalara uyumu ve verimliliğin artmasını sağlamaktadır. Ayrıca, iç kontrolün uygun şekilde tasarlanması ve uygulanması durumunda, yönetim kuruluna ve yönetime işletmenin amaçlarına ulaşacağına dair güvence sunmaktadır. Finansal piyasaların sağlıklı işleyebilmesi için, fonların uzun vadeli yatırımlara yönlendirilmesi, istikrarlı bir şekilde büyümeyi de beraberinde getirmektedir. Ama insanlar, birikimlerini güvenli olduğunu hissettikleri yatırım kanallarında değerlendirmek istemektedirler. Portföy yönetim şirketleri de bu konuda önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, portföy yönetim şirketlerinde çalışan bireylerin iç kontrol sistemi hakkındaki görüşlerinin ve portföy yönetim şirketlerinde iç kontrol sisteminin öneminin belirlenebilmesidir. Bu doğrultuda, 51 portföy yönetim şirketinde çalışan 273 personelin iç kontrol sistemine bakış açılarına yönelik anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket katılımcılarının yanıtları ve ölçeğimiz arasında cinsiyet, medeni durum ve mesleki tecrübeleri ile iç kontrol algısı üzerinde anlamlı bir farklılık görülmezken; yaşa ve eğitim durumuna göre iç kontrol algısının farklılık gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The importance of the internal control system stems from its purpose. The main purpose of an enterprise's internal control system is to ensure the reliability and understandability of financial statements. It ensures the protection of the assets of the enterprise, compliance with the relevant laws and increased efficiency. It also provides assurance to the board and management that the entity will achieve its objectives if internal control is properly designed and implemented. In order for financial markets to function properly, directing funds to long-term investments brings along stable growth. But people want to invest their savings in investment channels that they feel safe. Portfolio management companies also play an important role in this regard. The aim of this study is to determine the opinions of individuals working in portfolio management companies about the internal control system and the importance of the internal control system in portfolio management companies. In this direction, a survey was conducted on the perspectives of 273 employees working in 51 portfolio management companies on the internal control system. While there is no significant difference between the answers of the survey participants and our scale, on gender, marital status and professional experience, and the perception of internal control; It has been observed that the perception of internal control differs according to age and education level.