ISO 31000 risk yönetimi standardı ve bir portföy yönetim şirketi uygulaması
ISO 31000 risk management standard and an application in a portfolio management company
- Tez No: 451960
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. MELİH BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmanın amacı; ISO 31000 Risk yönetimi standardları kavramı ve gelişimi incelenerek, portföy yönetim şirketlerinde uygulanması araştırılmıştır. Bu amaçla çalışma, dört bölüm halinde planlanmış, birinci bölümde risk ve risk yönetim kavramına yer verilmiş, ikinci bölümde işlemelerde risk yönetiminin tarihsel seyrine, kurumsal yönetim ve kurumsal risk yönetimine yer verilmiş, üçüncü bölümde ISO 31000 risk yönetim standardları tanımlarına ve bilgilere, dördüncü bölümde ise örnek portföy yönetim şirketinde ISO 31000 Risk yönetim standardları uygulanarak yorumlanmıştır. Bu çalışmada ISO 31000 Risk yönetim standartları ve buna bağlı olarak kaynak taraması tekniğinden yararlanılmıştır. Türkiye'deki literatür incelendiğinde bu konuda teorik ve uygulamalı yeterli sayıda çalışmanın olmadığı tespit edilmiştir. Portföy yönetim şirketleri kuruluş misyonlarını, vizyonlarını, amaç ve hedeflerini gerçekleştirerek ekonomik kalkınmayı sağlamaları Türkiye ekonomisi açısından önemli bir konudur. TS ISO 31000 Risk yönetim standardları kılavuz ve prensipleri esas alınarak bir portföy yönetim şirketine uygulanmıştır. Portföy yönetim şirketindeki TS ISO 31000 risk yönetim standardları tasarımı ve uygulaması ile nasıl uygulanabileceği test edilmiştir. Portföy yönetim şirketlerinde TS ISO 31000 Risk yönetimi standardları tasarlanmasında ve uygulanmasında karşılaşabilecekleri sınırlamaların belirlenmesi ve bunlara yönelik çözüm önerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Kurumsal Risk Yönetimi, Kurumsal Yönetim İlkeleri,ISO 31000 Risk Yönetim Standartları
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; The concept and development of ISO 31000 risk management standards have been examined and their application in portfolio management firms has been investigated. For this purpose, study is planned in four parts, the first part is about risk and risk management concept, in the second part given risk management's historical time, corporate governance and enterprise risk management, in the third part given the basic definitions and information about ISO 31000 Risk management standards.In the last part of study is focused on ISO 31000 Risk management standards applying to portfolio management compay. In this study, it is used the methods of literature techniques and ISO 31000 Risk management standards. When investigating literature in Turkey, it was identified that there is not sufficient number of theoretical and practical study on this issue. For Turkish economy, the success of porfolio management company for realization of missions, visions goals and objectives is very important. An application is implemented on portfolio management company based on TS ISO 31000 Risk management principles and guidelines. With the design and implementation of TS ISO 31000 Risk management standards, it is tested how this standards can be applied in portfolio management company. Determination of the limits can be faced by portfolio management company on the design and implementation of TS ISO 31000 Risk management standards and develop solutions for them to overcome all limits are aimed Keywords : Enterprise Risk Management, Corporate Governance Principles, ISO 31000 Risk Management Standards