Hidrolik etkili toprak kazı makinesinin (skreyper) mukavemete dayalı bilgisayar destekli tasarımı üzerine bir araştırma
A research on strenght based computer aided design of a hydraulic scraper
- Tez No: 742688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KÜRŞAT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında, tarım makineleri tasarımı ve imalatı araştırma alanı özelinde, bitkisel üretimde kullanılan hidrolik etkili bir toprak kazı makinesinin (skreyper) mukavemete dayalı bilgisayar destekli tasarımı üzerine özgün bir araştırma yürütülmüştür. Araştırma sürecinde tarım alet ve makine tasarımlarının geliştirilmesi ve iyileştirilmesi süreçlerine katkıda bulunabilecek özgün bir bilgisayar destekli tasarım ve mühendislik uygulama algoritması kurulmuştur. Teknik olarak ülkemizde kullanılan kazı makinelerinde genellikle kazıma, taşıma ve boşaltma işlemleri birden fazla hareket mekanizması kullanılarak yapılmaktadır. Çalışmada, hidrolik etkili hareket sisteminin özgün tasarlanan mekanizması yardımı ile bahsedilen üç aşama tek bir mekanizma ile gerçekleştirilebilmiş, pratik ve kullanışlı çekilir tip bir toprak kazı makinesinin imalata hazır tasarım çıktıları ortaya konmuştur. Elde edilen tasarım çıktıları ardından makinenin üç boyutlu 1:15 ölçekli bir prototip modeli katmanlı imalat tekniği ile imal edilerek tasarım fiziksel olarak değerlendirilmiş ve 1:1 ölçekli ilk prototip imalatının yapılabileceği imalat/teknik resimleri hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an original research was carried out on the strength-based computer aided design of a hydraulically effective soil excavation machine (scraper) used in crop production, specific to the research area of agricultural machinery design and manufacture. During the research process, a unique computer-aided design and engineering application algorithm was established that can contribute to the development and improvement of agricultural tool and machine designs. Technically, in excavation machines used in Turkey, generally scraping, transporting and unloading operations are performed by using more than one movement mechanism. In the study, the production-ready design outputs of a practical and useful trailed type soil excavation machine, which can be realized with a single mechanism with the help of the originally designed mechanism of the hydraulically effective motion system, have been revealed. After the design outputs obtained, a three-dimensional 1:15 scale prototype model of the machine was manufactured using the additive manufacturing technique, and the design was physically evaluated and the manufacturing/technical drawings were prepared, where the first prototype in 1:1 scale could be manufactured.