Hap yutma güçlüğü olan bireylerin hap yutma süresi ile suprahyoid kas kalınlığı ve kontraksiyon miktarının değerlendirilmesi
Evaluation of pill swallowing time and suprahyoid muscle thickness and contraction amount in individuals with pill swallowing difficulty
  1. Tez No: 742687
  2. Yazar: BİRCE ZORLUTUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN SAYACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışma hap yutma güçlüğü olan ve olmayan bireylerin suprahyoid kas kalınlığı, kontraksiyon miktarları ve hap yutma sürelerini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya, hap yutma güçlüğü olan 20, olmayan 20 birey katıldı. Bireylerin 13'ü (%32,5) kadın, 27'si (%67,5) erkekti. Yaş ortalaması 23,98 ±2,97 (en düşük-en yüksek: 18-32) yıldı. Katılımcıların demografik bilgileri kaydedildikten sonra yutma kaygıları yutma kaygı ölçeği (YKÖ), orofaringeal disfaji şiddeti EAT-10 ölçeği, su yutma miktarı, hız ve hacmi 100 ml su yutma testi (SYT), kas kalınlıkları B-Mode, süre ve kasılma miktarı M-Mode ultrason, hap yutmada hissedilen zorluk Görsel Analog Skala (VAS) ile değerlendirildi. Hap yutma güçlüğü olmayan bireylerin digastrik kasın venter anterior parçası, mylohyoid, geniohyoid kas kalınlığı hap yutma güçlüğü olan bireylere göre daha yüksekti (p:0,000; 0,000; 0,007). Hap yutma güçlüğü olmayan bireylerin suprahyoid kas kasılma miktarı olan bireylerin kasılma miktarından daha düşüktü (p: 0,020). Hap yutma güçlüğü olmayan bireylerin suprahyoid kasların kontraksiyon zamanı, olan bireylerin kontraksiyon zamınından daha uzundu (p: 0,000). Her iki gruba göre haplı ve hapsız su yutma hacmi değerleri arasında fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the suprahyoid muscle thickness, amount of contraction and duration of pill swallowing in individuals with and without pill swallowing difficulties. Twenty individuals who had difficulty swallowing pills and 20 individuals who did not participated in the study. 13 (32.5%) of the individuals were female and 27 (67.5%) were male. The mean age was 23.98 ± 2.97 (minimum-maximum: 18-32) years. After recording the demographic information of the participants, swallowing anxiety swallowing anxiety scale (SQL), oropharyngeal dysphagia severity EAT-10 scale, water swallowing amount, speed and volume 100 ml water swallow test (SYT), muscle thicknesses B-Mode, duration and amount of contraction M- Mode ultrasound, difficulty in swallowing pills was evaluated with the Visual Analog Scale (VAS). Digastric venter anterior muscle, mylohyoid and geniohyoid muscle thickness were higher in individuals without pill swallowing difficulty than in individuals with pill swallowing difficulty (p:0.000; 0.000; 0.007). The amount of suprahyoid muscle contraction of the individuals without pill swallowing difficulty was lower than the amount of contraction of the individuals with (p: 0.020). The contraction time of the suprahyoid muscles in individuals without pill swallowing difficulties was longer than the contraction time of individuals with it (p: 0.000). There was no difference between the volume of water swallowing with and without pills according to both groups (p>0.05).