Organizasyon içi faktörlerin etkili rolü TV haber odasındaki haberlerde: Üç Afgan TV kanalının haber odası üzerine bir araştırma
Influential role of intra-organizational factors on the news in the tv newsroom: A research on the three Afghan TV channel's newsroom
  1. Tez No: 742731
  2. Yazar: AHMAD RASHAD SHAMS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULREZAK ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bir sistem, ortak bir hedefe ulaşmak için birbiriyle etkileşime giren bir dizi bileşendir.Boulding (1910 –1993) sistem sınıflandırmasında sekizinci seviyedeki açık sistemlerden bahsetmektedir. Medya kuruluşları dahil tüm sosyal kuruluşlar açık bir sisteme göre çalışır. Medya kuruluşlarının amaçlarından biri de haberdir. Haber odası medya kuruluşunun çarpan bir kalp gibi çalışı. Haber odası hangi koşullar altınd televizyonda çalışır? Şüphesiz haber üretim sürecinde haberin niceliğini ve niteliğini etkileyen çeşitli iç faktörler vardır, bu faktörler neler olabilir? Haber odası bir organizasyon olarak değerlendirilecek ve organizasyon yapısının haberin niceliği ve niteliğindeki rolünü de gözden geçireceğiz. Haber odası, haber sürecinin ana kısmı ve medyanın diğer bölümleriyle etkileşime giren medyanın genel yapısının bir parçasıdır. Haberlerde rolü olan bir diğer iç faktör, örgütün performansında etkin rol oynayan haber odasındaki örgüt kültürüdür. Yönetim ve çalışanlar arasında doğru iş kültürü kurulursa, örgütsel bağlılığı güçlendirir ve etiği teşvik eder, daha verimli ve genel olarak daha verimli çalışır. Araştırma, her biri belirli faaliyetleri yansıtan üç Afgan medyasının haber odasında yürütülüyor (RTA, Ariana TV Noor TV).RTA, çoğunlukla hükümetin faaliyetlerini yansıtır. Ariana TV daha çok kişisel ve ticari bir medyadır ve Noor TV bir parti medyasıdır.
Özet (Çeviri)
In a short definition, a system is a set of components that interact with each other to achieve a common goal. In his classification of systems, Boulding (1910 –1993) mentions open systems in the eighth level. All social organizations, including media organizations, operate according to an open system. One of the goals of media organizations is news. The newsroom acts as the beating heart of the media organization. Under what conditions does a newsroom operate on a TV? Undoubtedly, in the process of news production, various internal factors are involved that affect the quantity and quality of news, what can these factors be? The newsroom will be considered as an organization and we will review the role of organizational structure in the quantity and quality of news too. The newsroom is the heart of the central part of the news, and it is part of the overall structure of the media organization that interacts with other parts of a media. Another internal factor that has a role in the news is the organizational culture in the newsroom that plays an effective role in the performance of the organization. If the right work culture is developed between management and employees, it will strengthen organizational commitment and promote ethics and perform more efficiently and generally more productively. The research is conducted on the newsroom of three Afghan media, each of these reflects specific activities(RTA, Ariana TV Noor TV). RTA mostly reflects the activities of the government. Ariana TV is more of a personal and commercial media and Noor TV is a party media.