Bankacılık ve noter işlemlerinin blokzincir teknolojisi ile gerçekleştirilmesinin geleneksel sistemlerle kıyaslanması ve bireylere sağlayabileceği maddi tasarrufun belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on the comparison of performing banking and notary transactions with blockchain technology with traditional systems and determine the financial savings that it can provide for individuals
- Tez No: 742742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERİÇ ESAT BEBİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde blokzincir, kripto para gibi bazı önemli alanlarda gösterdiği devrimsel performans ve vadettiği ademimerkeziyetçi yapı sayesinde isminden sıklıkla bahsedilen bir teknoloji haline gelmiştir. Birçok alanda olduğu gibi bankacılık sektörü ve noter süreçleri de blokzincir teknolojisinden önemli ölçüde etkilenebilecek sektörler arasında gösterilmektedir. Bu çalışma kapsamında, bankacılık sektöründe önemli yer tutan para transferi işlemleri ile toplumsal hayatta sıklıkla ihtiyaç duyulan noter süreçlerinin blokzincir altyapısıyla işletilmesi durumunda sağlanacak maddi fayda ile bu süreçler için ödenen komisyon ve harç bedellerinin müşteri memnuniyetine etkilerinin analizi amaçlanmıştır. Türkiye'de bir yılda gerçekleşen para transferi ve noter işlem adetlerini belirlemek amacıyla, Türkiye Bankalar Birliği ve Adalet Bakanlığı İstatistik Birimi'nin yayınladığı raporlar ile bazı istatistiki veriler değerlendirilerek veri analizi çalışması yapılmıştır. Ayrıca bu iki hizmet için kişilerden talep edilen komisyon ve harç bedelleri ile müşteri memnuniyetinin ölçülebilmesi için anket soruları hazırlanmış, sonuçlar SPSS programı aracılığıyla KMO nedensellik analizi yapılarak yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, bu süreçlerin blokzincir altyapısı kullanılarak gerçekleştirilmesi durumunda, önemli sayılabilecek seviyede maddi tasarrufun elde edilebileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca kişilerin, komisyon ücreti ve harç bedeli ödemekten memnun olmadıklarına ve bu ücretleri ödememek için alternatif sistemleri tercih edebileceklerine yönelik bazı bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, blockchain has become a technology that is frequently mentioned thanks to its revolutionary performance in some significant areas such as crypto-currency and the decentralized structure it promises. As in many areas, the banking sector and notary processes are among the sectors that can be significantly affected by blockchain technology. Within the scope of this study, it is aimed to analyze the financial benefits to be achieved in the case of money transfer transactions, which are important in the banking sector and the notary processes that are frequently needed in the social life, with the blockchain infrastructure, and the effects of the commission and fee fees paid for these processes on customer satisfaction. To determine the number of money transfers and notary transactions in Turkey in a year, a data analysis study has been carried out by evaluating the reports published by the Banks Association of Turkey and the Statistics Department of the Ministry of Justice and some statistical data. In addition, survey questions were prepared to measure the commission and fees requested from individuals for these two services and customer satisfaction. The results were interpreted by conducting a KMO causality analysis through the SPSS program. According to the results of the research, it was concluded that if these processes are carried out using the blockchain infrastructure, significant financial savings can be achieved. In addition, some findings have been obtained indicating that people are not happy to pay commission fees and fees and may prefer alternative systems to avoid paying these fees.