Toprak altı damla sulama sisteminde farklı lateral derinliklerinin sorgum bitkisinin gelişmesi ile biyoetanol verimine etkilerinin belirlenmesi ve hydrus/2D modeliyle toprak profilindeki nem dağılımının simülasyonu
Determination of the effects of different lateral depth in subsurface drip irrigation system on bioethanol production together with growth of sorghum plant and simulation of moisture distribution in the soil profile with hydrus/2D model
  1. Tez No: 742769
  2. Yazar: BEGÜM POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BÜYÜKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, toprak altı damla sulama yönteminde farklı lateral derinlikleri ve sulama suyu düzeylerinin sorgum bitkisinin verim ve bitki gelişim parametrelerine olan etkilerinin değerlendirilmesini ve HYDRUS/2D modeli yardımı ile en uygun lateral derinliğinin ve sulama suyu miktarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2020-2021 yılları arasında Antalya bölgesinde tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç yinelemeli olarak yürütülmüştür. Deneme konuları olarak, yığışımlı kıyas bitki su tüketimi 25±5 mm'ye ulaştığında, söz konusu miktarın %100'ünün, % 66'sının ve %33'ünün sulama suyu olarak uygulandığı üç farklı sulama suyu düzeyi (sırasıyla S100, S66, S33) ve laterallerin 25 cm ve 50 cm olmak üzere iki farklı derinliğe yerleştirildiği (sırasıyla D25 ve D50) lateral derinliği kombinasyonları kullanılmıştır. Her iki yetiştirme mevsiminde de lateral derinliğinin, lateral derinliği ve sulama seviyesinin interaksiyonunun biyoetanol verim değerlerini etkilemediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the effects of different lateral depths and irrigation water levels on the yield and plant growth parameters of the sorghum plant in the subsurface drip irrigation method and to determine the most appropriate lateral depth and amount of irrigation water in subsurface drip irrigation on the sorghum plant with the HYDRUS/2D model. The experiment was carried out in three replications in a randomized block trial design between 2020-2021 in Antalya. In irrigation treatments, three different irrigation water levels (S100, S66, S33, respectively) in which 100%, 66% and 33% of the amount were applied as irrigation water, when the cumulative reference crop evapotranspiration reached 25±5 mm and lateral depth combinations in which the laterals were placed at two different depths, 25 cm and 50 cm (D25 and D50, respectively) were used. It was determined that lateral depth and, the interaction of lateral depth and irrigation level did not affect the bioethanol yield values in both growing seasons.