Arkeozoolojık buluntular ışığında Küllüoba ilk tunç III çukurları
First bronze III pits found at the Küllüoba in the light of archaeozoology finds
- Tez No: 742770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN YÜMNİ GÜNDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeometri, Archaeometry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Küllüoba Yerleşim Yeri, Eskişehir İlinin Seyitgazi İlçesinin Yeni Köy mevkiinde yer almaktadır. 1996 yılında Prof. Dr. Turan EFE tarafından başlatılan ve günümüzde de devam eden kazı çalışmalarına 2019 yılında itibaren Doç. Dr. Murat TÜRKTEKİ başkanlık etmektedir. Yapılan çalışmalar, yerleşim yerinde Geç Kalkolitik Çağdan Orta tunç Çağına kadar kesintisiz bir şekilde isken edildiği tespit edilmiştir. Bu çalışmada Küllüoba Yerleşim Yeri'nin Erken İlk Tunç Çağı III ve Geç İlk Tunç III evrelerine tarihlenen arkeolojik çukurlarda tespit edilen Toplamda 2732 adet (ad.-NIS), 25581,4 gr. ağırlığında (ağ.-WIS) faunal kalıntı incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Faunal kalıntılar doğrultusunda yerleşim yerinin Erken ve Geç İTÇ III evrelerindeki evcil ve yabani hayvan türleri belirlenmişti. Belirlenen evcil türler doğrultusunda Erken ve Geç İTÇ III evrelerindeki yaşamış olan toplulukların kırmızı ete dayalı beslenme ve ikincil ürün üretimleri araştırılmıştır. Bunun yansıra, Arkeozolojik acıdan oldukça önemli olan Tanımlanmış Örneklerin Sayısı (NISP) ve Minimum Birey Sayısı- MBS (MNI) metotları bir çatı altında kullanılmış ve verdikleri sonuçlar karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır. Küllüoba Yerleşim Yerin'nin, Erken ve Geç İTÇ III evrelerinin memeli hayvanlarına dayalı elde edilen sonuçları karşılaştırılırmış olup benzerlik ve farklılıkları değerlendirilmiştir. Bununla beraber yerleşim yerinin önceki dönem ve evrelerine ait çalışılıp tespit edilen memeli hayvanların sonuçları ile karşılaştırarak benzerlik ve farklılıkları ortaya çıkarılıp değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Küllüoba Settlement is located in Yeniköy, Seyitgazi District of Eskişehir Province. The excavations started by Turan EFE in 1996 and continue today, Assoc. Dr. It is headed by Murat TÜRKTEKİ. Studies have found that the settlement was inhabited continuously from the Late Chalcolithic to the Middle Bronze Age. In this study, a total of 2732 pieces were identified in archaeological pits dated to the early EBA III and late first Bronze Age III phases of the Küllüoba settlement (ad.- NIS) weighing 25581.4 grams (net.- WIS) faunal remains were examined and evaluated. According to Faunal remains, domestic and wild animal species in the early and late EBA III stages of the settlement were determined. According to the determined domestic species, the red meat-based nutrition and secondary production of the communities that lived in the early and late EBA III stages were investigated. In addition, the Number of Identified Specimens (NISP) and Minimum Number of Individuals-MBS (MNI) methods, which are very important from the archaeological point of view, were used under one roof and their results were compared and interpreted. The results of the Küllüoba settlement based on mammalian animals of the early and late EBA III stages were compared and their similarities and differences were evaluated. In addition, the similarities and differences were revealed and evaluated by comparing the results of the mammals that were studied and determined belonging to the previous periods and stages of the settlement.