Sürdürülebilir kentlerde akıllı atık yönetimi: Niğde örneği
Smart waste management in sustainable cities: The example of Niğde
  1. Tez No: 742768
  2. Yazar: ÜMMÜ AYCA BİLGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE ÜMMÜ DEVECİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN ATILGAN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasının amacı, Niğde il merkezi sınırları içerisinde atıkların toplanması ve taşınması işleminin çevresel etkilerinin yaşam döngüsü boyutunda analiz edilmesidir. Çalışmada mevcut durum tespitinin yanında atıkların daha doğru yönetilebilmesi adına toplama ve taşıma aşamasında üç farklı senaryo oluşturulmuştur. Bu senaryoların çevresel sürdürülebilirliğinin karşılaştırılmış, hangisinin ya da hangilerinin daha sürdürülebilir olduğu araştırılmıştır. Çalışma, Niğde Belediyesi tarafından sağlanan verilerin günlük ortalama değerlerine göre hesaplanmıştır. Çalışmanın fonksiyonel birimi“ton*km (tkm)”olarak belirlenmiştir. Modelleme için GaBi v.10.6, çevresel etkiler için CML 2001 etki değerlendirme metodu kullanılmıştır. Atıkların toplanması ve taşınmasında herhangi bir etken olmaması hali (Mevcut durum), atık araçlarının kapasitelerinin artırılması (Senaryo 1), akıllı atık sisteminin kullanılması (Senaryo 2), hem atık araçlarının kapasitelerinin artırılması hem de akıllı atık sisteminin kullanılması (Senaryo 3) durumlarının yaşam döngüsü analizi yapılmıştır. Yaşam döngüsü basamakları yakıt eldesi (yakıt), yol yapımı ve bakımı (yol), araç üretimi ile araç kullanımı üzerine etkileri karşılaştırılıp, en uygun senaryo belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this MSc thesis study is to analyze the environmental effects of the waste collection and transportation process within the borders of Niğde city center in terms of life cycle. In the study, besides the current situation determination, three different scenarios were created during the collection and transportation of wastes. The environmental sustainability of these scenarios has been compared and it has been researched which one or more is more sustainable. The study was calculated according to the daily average values of the data provided by Niğde Municipality. The functional unit was determined as“ton*km (tkm)”. GaBi v.10.6 was used for modeling and CML 2001 impact assessment method was used for environmental impacts. Life cycle analysis of the current situation in the collection and transportation of waste (Current situation), increasing the capacity of waste vehicles (Scenario 1), using the smart waste system (Scenario 2), increasing the capacity of waste vehicles and using the smart waste system (Scenario 3) analysis was made. The effects of life cycle stages on fuel production (fuel), road construction and maintenance (road), vehicle production and vehicle usage were compared and the most suitable scenario was determined.