4-nitrobenzaldehit tek kristalinde oluşan paramanyetik merkezin epr parametrelerinin tespiti
Determination of epr parameters of paramagnetic center occuring in 4-nitrobenzaldehyde single crystal
  1. Tez No: 742786
  2. Yazar: YASİN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, 4-nitrobnezaldehit toz numunesinin benzol çözücüsü ile berrak çözeltisi oluşturularak yavaş yavaş buharlaştırma tekniği ile tek kristalleri elde edilmiştir. Tek kristale 60Co – γ kaynağı ile 142,5 saatte toplam 120 kGy'lik gama ışınlanması yapıldı. Serbest radikalin açıya bağlı EPR spektrumları 0 -180 açı aralığında 10 derecelik aralıklarla elde edildi. Belli açı değerleri için 300 K sıcaklığında hem aşırı ince yapı sabitlerinin hem de spektroskopik yarılma sabitinin açıya bağlı olarak değiştiği gözlendi. Radikalin spektroskopik yarılma sabitinin ve aşırı ince yapı yarılma sabitlerinin açıyla anizotropik olarak değiştiği görülmüştür. Ayrıca aşırı ince yapı yarılma sabitleri ve spektroskopik yarılma sabitinin açıya bağlı değişim tabloları ve grafikleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, single crystals of 4-nitrobnezaldehyde powder sample were obtained by slow evaporation technique by forming a clear solution with benzol solvent. A total of 120 kGy gamma irradiation was performed on the single crystal with 60Co – γ source in 142.5 hours. Angle-dependent EPR spectra of the free radical were obtained at 10 intervals over the 0 -180 angle range. It was observed that both the hyperfine coupling constants and the spectroscopic splitting constant changed depending on the angle at 300 K temperature for certain angle values. The spectroscopic splitting constant of the radical and the hyperfine coupling contants were found to vary anisotropically with angle. In addition, tables and graphs of hyperfine coupling constants and spectroscopic splitting constant depending on the angle were obtained.