Özgül öğrenme güçlüğü olan 6-10 yaş çocukların okuma, yazma ve dil becerilerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Examination of reading, writing and language skills of child-ren aged 6-10 with specific learning diffuculties according to some variables
- Tez No: 742787
- Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, özgül öğrenme güçlüğü olan 6-10 yaş arası çocukların okuma, yazma ve dil becerilerinin bazı değişkenlere göre incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu; İstanbul Zeytinburnu ilçesinde ikamet eden, 6-10 yaş arası özgül öğrenme güçlüğü olan 120 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada özgül öğrenme güçlüğüne sahip çocuklardaki okuma, yazma ve dil becerilerinin bazı değişkenlere göre incelenmesinde“OYAB (Okuma Yazma ve Anlama Bataryası)”kullanılmıştır. Ailelerin demografik bilgilerine sahip olabilmek için“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada toplanılan verilerin çözümlenmesinde SPSS 22.0 veri analiz programından yararlanılmıştır. Araştırmaya katılan çocuklar tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizlerinden, ölçeğin incelenmesinde ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanılmıştır. Araştırma değişkenlerinin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek üzere Kurtosis (Basıklık) ve Skewness (Çarpıklık) değerleri incelenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, özgül öğrenme güçlüğü olan 6-10 yaş arası çocuklarının almış olduğu OYAB puanlarının yaşlarına göre incelenmesi neticesinde anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür (p> 0,05). OYAB testinden alınan sonuca bakıldığında cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür (p>0,05). Sınıf mevcudu ile alınan toplam puanlar arasında anlamlı bir farklılık görülmüştür (p>0,05). Anne babanın öğrenim seviyelerindeki artış testte alınan puanları olumlu yönde etkilemiştir. Bu sebeple ölçek genelinde anne babanın öğrenim düzeyi ile puanlar arasında anlamlı farklılık görülmüştür (p 0,05).
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the reading, writing and language skills of children aged 6-10 with specific learning difficulties according to some variables. The study group of the research; It consists of 120 children residing in Istanbul Zeytinburnu district with specific learning difficulties between 6-10 years of age. In the study,“OYAB (literacy and comprehension battery) was used to examine the reading, writing and language skills in children with specific learning difficulties according to some variables. ”Demographic Information Form" was used to have the demographic information of the families. SPSS 22.0 data analysis program was used in the analysis of the data collected in the study. Frequency and percentage analyzes were used in determining the descriptive characteristics of the children participating in the study and average and standard deviation statistics were used in examining the scale. Kurtosis and Skewness (distortion) values were examined to determine whether the research variables show normal distribution. According to the findings of the study, it was found that the points obtained by children aged 6-10 with specific learning disabilities did not differ significantly as a result of an examination according to their age (p> 0.05). When the result obtained from the OYAB test was examined, it was found that there was no significant difference according to gender (p>0.05). There was a significant difference between the total scores obtained and the total scores taken (p>0.05). The increase in the learning levels of the parents positively affected the scores obtained in the test. For this reason, there was a significant difference between the learning level of the parents and the scores Dec the scale (p 0.05).