Kronik bel ağrılı hastalarda germe platformu ile yapılan egzersizlerin ağrı, propriosepsiyon, denge ve mobiliteye etkisi
The effects of exercises applied with stretching platform on pain, proprioception, balance and mobility in patients with chronic LOW back pain
- Tez No: 742790
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmamızın amacı, kronik bel ağrılı hastalarda konservatif tedaviye ek olarak germe platformu ile uygulanan egzersizlerin ve sadece konservatif tedavinin ağrı, propriosepsiyon, denge ve mobiliteye etkisinin incelenmesi ve karşılaştırılmasıydı. Çalışma, kronik bel ağrısı tanısı ile Fizyopedi Egzersiz Danışmanlık Merkezi'ne başvuran, 25-65 yaş aralığındaki 55 katılımcı ile yapıldı. Katılımcılar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Grup 1'e dahil edilen katılımcılar 6 hafta boyunca, haftada 3 gün konservatif tedavi programına alınırken; Grup 2'ye dahil edilen katılımcılar ise 6 hafta boyunca, haftada 3 gün konservatif tedaviye ek olarak germe platformu ile uygulanan egzersiz programına alındı. Katılımcıların Görsel Analog Skalası ile ağrı şiddeti, pasif pozisyonlamanın ekstremite desteklenmeden aktif olarak yeniden oluşturulması yöntemi ile propriosepsiyon duyusu, Modifiye Schober Testi, El Parmak-Zemin Ölçümü ve Gövde Lateral Eğilme Ölçümü ile mobilitesi, Fonksiyonel Uzanma Testi ile denge düzeyi, Oswestry Yetersizlik Anketi ile fonksiyonelliği ve EuroQol Group 5D-3L Anketi ile yaşam kalitesi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate and compare the effects of exercises applied with a stretching platform in addition to conservative treatment in patients with chronic low back pain and only conservative treatment on pain, proprioception, balance and mobility. The study was conducted with 55 participants between the ages of 25-65 who applied to the Fizyopedi Exercise Counseling Center with the diagnosis of chronic low back pain. Participants were randomly divided into two groups. While the participants included in Group 1 were taken to the only conservative treatment program 3 days a week for 6 weeks; participants included in Group 2 were included in an exercise program applied with stretching platform in addition to conservative treatment. The pain intensity of the participants was assessed with the Visual Analog Scale; proprioception was evaluated with passive positioning method; lumbar region mobility was assessed with Modified Schober's Test, Hand Finger-Ground Measurement and Trunk Lateral Bending Measurement; balance level was evaluated with Functional Reach Test; functionality was assessed with the Oswestry Disability Questionnaire; quality of life was assessed with the EuroQol Group 5D-3L questionnaire.