Darbe esaslı katı laseri güç kaynağı dizaynı
- Tez No: 7428
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BEKİR SAMİ YILBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
-111- ÖZET Bu çalışmada, bir Nd:YAG darbeli Katı laser sistemi için, ortalama 7KW gücündeki elektriksel güç kaynağının dizaynı yapılmış ve analizi bir bilgisayarla gerçekleştirilmiştir. Çalışma beş bölümden meydana gel miştir. Birinci bölümde Laser 'in tarihçesi, elde edilişi, çeşitleri, özellikle ri, uygulama alanları ve bu çalışmanın amacı verilmiştir. îkinci bölümde, saniyede bir tekrarlama hızına sahip, 4 ms süreli akım darbesinin elde edilebileceği, bir güç kaynağının dizaynı yapılmıştır. Dizayn sırasında flaşlaıribalarm özellikleri, tetikleme metodları ve darbe şekillendirme devresi (PIN) geniş bir şekilde incelenmiştir. Üçüncü bölümde, dört katlı olarak tasarlanan PFN devresinin analizi bir bilgisayar yardımıyla sonuçlandırılmıştır. Bunun için, uygun bir bilgisayar programı hazırlanmış ve tasarlanan akım darbesi elde edil miştir. Dördüncü bölümde, elde edilen akım darbe şekline etki eden faktörler incelenmiştir. Ayrıca, en uygun darbe şeklinin hangi şartlarda ve han gi elemanlarla gerçekleştirilebileceği araştırılmıştır. Beşinci bölümde ise bu çalışmadan elde edilen sonuçlar verilmiştir. Buna göre, PEN devresinde kullanılan indüktans ve kapasitans değerle rinin akım darbe şeklini önemli Ölçüde etkilediği tesbit edilmiştir. Ayrıca, PFN devresindeki kat sayısının, indüktörlerin iç dirençleri nin, indüktörler arasındaki ortak indüktansın pozitif ve negatif de ğerler almasının ve PFN devresi ile flaşlamba arasındaki empedans uyumsuzluğunun akım darbe şeklini değiştirebildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-IV- ABSTRACT In the present study, the power supply having 7 Kw output power was designed using a computer program for NdtYAG laser. Ihe present dis sertation is consist of five chapters. In the first chapter, literature concerning lasers and their applica tions was presented. In the second chapter, the analysis of solid state laser power supply was carried cut. In the analysis, technical specifications of flash- tube, triggering systems and pulse forming network (PEN) were consi dered in detail. In the third chapter, analysis of pulse forming network was carried out for four-sectioned circuit. The numerical method (Runge-Kutta) was employed to solve the differantial equations resulted from the analy sis. A computer program was developed to compute the shape of the cur rent pulse. In the fourth chapter, the factor affecting the resultant current pulse shape were discussed. In addition, the circuit components which opti mised the current pulse shape were predicted. In the fifth chapter, the conclusions derived from the present study were given. It is conduced that the values of inductors and capacitors have a significant effect on the resultant current pulse shape. In addition, the number of sections in the PFN, internal resistance of inductance between PFN and f lashlamp have effect on the shape of the current pulse.