Üç boyutlu yazıcı uygulamaları için PLA/HA biyokompozit filament üretimi
PLA/HA biocomposite filament production for 3d printer applications
  1. Tez No: 803896
  2. Yazar: EREN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AĞAH AYĞAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde 3 boyutlu yazıcı teknolojilerinin giderek hızlanması ile bu teknoloji birçok alanda kullanılmaya baĢlanmıĢtır. 3 boyutlu yazıcılar sanal ortamda tasarlanmıĢ nesnelerin katı formata getirilmesinde kullanılan bir baskılama teknolojisidir. Özel yöntemler ile taranan bir cismin prototipini yapmak, uygun çizim programları ile oluĢturulan bir parçanın somut hale getirilmesi 3 boyutlu yazıcılar ile sağlanabilir. TasarlanmıĢ sanal bir nesne 3 boyutlu olarak; polimer, kompozit, reçine, seramik, metal gibi malzemelerin ısıl veya kimyasal iĢlemden geçirilmesiyle üretilebilmektedir. Nano boyutta metal tozu ve seramik tozu malzeme kullanılarak yapılan üretimler çok daha büyük teknoloji, ekipman ve maliyet gerektirirken, özellikle filament olarak kullanılan plastik esaslı malzemelerin maliyetinin düĢük olması, bu filamentler için kullanılan cihazın yapısal olarak kısmen basit ve küçük olması kullanım alanlarının çok geniĢ olmasını sağlamaktadır. Bu çalıĢmada biyopolimer olan Polilaktik asit (PLA) ve biyoaktif seramik olan Hidroksiapatit (HA) kullanılarak farklı oranlarda (saf PLA, PLA/%5 HA, PLA/% 15HA ve PLA/% 20HA) PLA matrisli HA takviyeli biyokompozit filamentler üretilmiĢtir. PLA ve HA'nın homojen karıĢması için PLA çözücü kimyasal içerisinde çözdürülmüĢ (metilenklorit) daha sonrasın nHA tozları eklenerek mekanik olarak karıĢtırılmıĢtır. Üretilen kompozit yapıların kuruması ardından kırılarak ekstrüzyon makinesine uygun granüller haline getirilmiĢ ardından ekstrüzyon iĢlemi ile yaklaĢık 1,75 mm çapında filamentler üretilmiĢtir. Üretilen filamentler kullanılarak, üç boyutlu yazıcı yardımı ile çekme, darbe ve biyoaktivite deney numuneleri basılmıĢtır. Sonrasında çekme deneyi, darbe deneyi, biyokaktivite deneyleri yapılmıĢ ve SEM-EDX analizleri incelenmiĢtir.
Özet (Çeviri)
Today, with the acceleration of 3D printer technologies, this technology has started to be used in many areas. 3D printers are a printing technology used to bring objects designed in a virtual environment into solid format. Making a prototype of an object scanned with special methods, concretizing a part created with appropriate drawing programs can be achieved with 3D printers. A designed virtual object in 3D; It can be produced by thermal or chemical treatment of materials such as polymer, composite, resin, ceramic, metal. Production using nano-sized metal powder and ceramic powder materials requires much greater technology, equipment and cost, while the cost of plastic-based materials used as filaments is low, the device used for these filaments is partially simple and small in structure, and the usage areas are very wide. In this study, Hydroxyapatite (HA) reinforced biocomposite filaments with Polylactic acid (PLA) matrix were produced in different ratios (pure PLA, PLA/% 5HA, PLA/% 15HA and PLA/% 20HA) using the biopolymer PLA and the bioactive ceramic HA. For homogeneous mixing of PLA and HA, PLA was dissolved in solvent chemical (methylene chloride) and then nHA powders were added and mixed mechanically. After the composite structures produced were dried, they were broken into granules suitable for the extruder machine, and then filaments with a diameter of approximately 1.75 mm were produced by extrusion process. By using the produced filaments, tensile, impact and bioactivity test samples were printed with the help of a three-dimensional printer. Afterwards, tensile test, impact test, bioactivity tests were performed and SEM-EDX analyzes were examined.