Bilgisayarla sayısal hologram üretimi ve analizi
- Tez No: 7429
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT ÖZSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
-111- O Z E T Bu çalışmada, sayısal hologram üretmek için metod geliştirilmiş ve bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Bununla ilgili olarak birin ci bölümde, holografinin tarihi gelişimi, temelleri ve çalışmanın gayesi hakkında bilgiler verilmiştir, ikinci bölümde, holografi ve hologram üretiminin fiziksel temelleri, ilgili teorik bilgiler ve matematik analiz geniş bir şekilde verilmiştir. Üçüncü bölümde ise bilgisayarla hologram üretim yöntemleri ve bu çalışmada tasarlanan ve gerçekleştirilen sayısal hologram üretimi için gerekli matematik analiz ve modelleme verilmiştir. Aynı zamanda bilgisayar programıy la ilgili veri düzeni, akış şeması ve program listesi bu bölümde ve rilmiştir. Son iki bölümde ise bilgisayar programıyla elde edilen, sayısal ho logram faz ve genlik dağılımları ile ilgili irdeleme verilmiştir. Programda kullanılan değişik parametrelerle elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
-IV- SUMMARY In the present study, a computer program covering generation of binary holograms was developed and presented. For this purpose, history and basis of the production of holography was given in the first chapter. In the following two chapters, physical fundamentals and the mathematical analysis for the generation of hologram and holography were studied. Later, mathematical simulation of the computer generated hologram was given and a program realized for binary hologram was developed. In the last two chapters, discussions on production of hologram was given together With the conclusions derived from the present study.