Kalp hastalarına verilen eğitimin COVID-19 korkusu, anksiyete ve koruyucu önlemleri (el yıkama ve maske kullanımı) doğru uygulamaya etkisi
COVId-19 fear, anxiety and the correct implementation of protective measures (hand washing and mask USE)
  1. Tez No: 742814
  2. Yazar: EDA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırma Bursa Uludağ Üniversitesi Kardiyoloji kliniğinde yatan kalp hastalarına verilen el yıkama ve maske kullanma eğitiminin doğru el yıkama ve doğru maske kullanma tekniği, COVID-19 korkusu ve yaygın anksiyete üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma öncesi örneklem büyüklüğü, %80 güç, 0,05 anlamlılık düzeyinde ve 0,60 etki büyüklüğüne göre her bir grup için en az 45 olarak hesaplanmıştır. Çalışmadan kayıplar olabileceği düşüncesiyle kriterlere uyan 112 gönüllü kişi dahil edilmiştir. Çalışma müdahale grubu (n=50) ve kontrol grubu (n=55) olmak üzere toplam 105 kişiyle tamamlandı. Araştırmaya katılan müdahale grubunun yaş ortalaması 46,16±15,89 yıl, Kontrol grubunun 52,20±14,87 yıldır. 'COVID-19 Enfeksiyon Zincirinin Kırılmasına Yönelik Önerilere Uyum Formu' puan ortalaması müdahale grubunda 103,14 ±16,68, kontrol grubunda 99,62±19,99'dur. 'COVID-19'un Günlük Yaşam Aktivelerde Yaptığı Değişimlere Uyum Formu' puan ortalaması müdahale grubunda 22,00± 1,31, kontrol grubunda 21,33± 3,85'dır.
Özet (Çeviri)
The study aims to determine the effect of hand washing and mask use training given to patients with cardiac disease hospitalized in Bursa Uludağ University Cardiology Clinic on correct hand washing and correct mask use technique, fear of COVID-19, and generalized anxiety. The sample size before the study was calculated as at least 45 for each group, based on 80% statistical power, 0.05 significance level, and 0.60 effect size. Considering that there may be losses from the study, 112 volunteers who met the criteria were included. The study was completed with a total of 105 people, including the intervention group (n=50) and the control group (n=53). The mean age of the Intervention group participating in the study was 46.16±15.89 years, and the mean age of the Control group was 52.20±14.87 years. The mean“Compliance form with recommendations for breaking the COVID-19 Chain of Infection”score was 103.14 ± 16.68 in the Intervention group and 99.62 ± 19.99 in the Control group. The mean“Compliance Form to Changes Made by COVID-19 in Daily Life Activities”score was 22.00± 1.31 in the Intervention group and 21.33± 3.85 in the Control group.