Boyun ağrısı semptomlu hastaların klinik özellikleri, lateral cervical grafilerinde COBB açısı ve PAL (Projection area per lenght squared) ölçümleri arasındaki ilişki
Relationship between clinical features of patients with neck pain symptoms, COBB angle on lateral cervical graphs, and PAL (projection area per length squared) measurements
- Tez No: 742842
- Danışmanlar: PROF. DR. ILGAZ AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Boyun ağrıları toplumda sık karşılaşılan yaygın bir kas-iskelet sistemi problemidir. Boyun ağrısının etiyolojisi incelendiğinde disk herniasyonu, servikal bölgedeki eklemler, kaslar, bağlar ve vertebraların dizilimi ile ilgili olduğu görülür. Tüm bunlar ergonomik, bireysel, davranışsal ve psikososyal etkenlerle ilişkilidir. Boyun ağrısı bireylerin hareket yeteneklerini kısıtlar, kişilerin günlük yaşamlarını olumsuz yönde etkiler. Aynı zamanda depresyon ve anksiyete düzeyinde artış görülmesine yol açabilir. Boyun ağrısına neden olan faktörler servikal stabilitenin giderek azalmasına ve servikal eğrilik kaybına neden olabilir. Lateral grafiler, servikal lordoz açılarını değerlendirmede en sık başvurulan yöntemlerdendir. Bu çalışma, boyun ağrısı semptomu bulunan hastaların klinik özelliklerini incelemek, boyun ağrısı şikâyeti olan hastaların grafilerinde servikal lordoz açısı ölçümünde en sık kullanılan klasik metotlardan Cobb metodu ile servikal lordoz değerlendirmesinde ilk kez kullanılacak olan PAL (Projection Area Per Length Squared Method) metodu arasında ilişki olup olmadığını değerlendirmek ve boyun ağrısının bireyler üzerindeki etkilerinin (yaşam kalitesi, hareket yetenekleri, ağrı ve psikolojik durum) bu ölçüm değerleri ile ilişkisini ortaya koymak için planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda boyun ağrısı semptomuna sahip 43 olgunun hareket yeteneklerinin değerlendirilebilmesi için servikal bölge ROM (hareket açıklığı) ölçümleri, günlük yaşam aktivitelerinin nasıl etkilendiğini değerlendirmek için Boyun Özürlülük Sorgulama Anketi (NDI), depresyon düzeyini değerlendirmek için Beck Depresyon Ölçeği (BDI) ve ağrının şiddetini ortaya koymak için VAS (Visual Analog Scale) skalası kullanılmıştır. Servikal bölgedeki ROM'u değerlendirmek için gonyometrik ölçümler yapılmıştır. Cobb metodu ve PAL metodu ölçümleri ise lateral grafiler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Elde ettiğimiz verilerle Cobb metodu ile PAL metodu arasında pozitif yönde yüksek düzeyde; NDI skorları ve VAS (Dinlenme) skorları arasında yüksek düzeyde, NDI ile VAS (Gece) ve VAS (Aktivite) skorları arasında orta düzeyde; PAL metodu ve VAS (Dinlenme) skorları arasında orta düzeyde; BKİ ve yaş arasında orta düzeyde, BKİ ve fleksiyon ölçümleri arasında orta düzeyde; yaş ve fleksiyon ölçümleri arasında orta düzeyde; BDI skorları ve NDI skorları arasında orta düzeyde anlamlı ilişki bulduk. Sonuç: Buna göre PAL metodunun servikal lordozu değerlendirmede klinisyenlere pratik ve alternatif bir metot olarak sunulabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Neck pain is a common musculoskeletal problem encountered in the community. When the etiology of neck pain is examined, it is seen that disc herniation is related to the alignment of the joints, muscles, ligaments and vertebrae in the cervical region. All these are related to ergonomic, individual, behavioral and psychosocial factors. Neck pain restricts the mobility of individuals and negatively affects their daily lives. It can also lead to increased levels of depression and anxiety. Factors that cause neck pain can cause gradual decrease in cervical stability and loss of cervical lordosis. Lateral radiographs are one of the most commonly used methods to evaluate cervical lordosis angles. This study aims to examine the clinical features of patients with neck pain symptoms, to determine the relationship between the Cobb method, which is one of the most commonly used classical methods for measuring cervical lordosis angle in the radiographs of patients with neck pain, and the PAL (Projection Area Per Length Squared Method), which will be used for the first time in the evaluation of cervical lordosis. Material and Methods: It was planned to evaluate the absence of neck pain and to reveal the relationship between the effects of neck pain on individuals (quality of life, mobility abilities, pain and psychological state) with these measurement values. In our study, cervical region ROM (range of motion) measurements were used to evaluate the range of motion of 43 patients with neck pain symptoms, Neck Disability Questionnaire was used to evaluate how activities of daily living were affected, Beck Depression Scale was used to evaluate the level of depression, and VAS scale was used to reveal the severity of pain. Goniometric measurements were made to assess ROM in the cervical region. Cobb method and PAL method measurements were performed on lateral radiographs. Results: According to the data we have obtained, there is a high level of positive between the Cobb method and the PAL method; High level between NDI scores and VAS (Resting) scores, moderate between NDI and VAS (Night) and VAS (Activity) scores; Intermediate level between PAL method and VAS (Resting) scores; Intermediate level between BMI and age, moderate between BMI and flexion measurements; intermediate between age and flexion measurements; We found a moderately significant correlation between BDI scores and NDI scores. Conclusion: Accordingly, we think that the PAL method can be presented to clinicians as a practical and alternative method in evaluating cervical lordosis.