Üniversite öğrencilerinde ruhsal hastalıklara yönelik inançların empatik eğilim ve sosyal mesafe ile ilişkisi
The relationship of beliefs on mental illnesses and empathic tendency and social distancing in university students
  1. Tez No: 742863
  2. Yazar: ESRA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KOÇAK UYAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinde ruhsal hastalığa yönelik inanç düzeyinin belirlenmesi ve empatik eğilim ve sosyal mesafe düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ilişkisel türde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Konya'daki bir üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Hemşirelik Fakültesinin 4. sınıflarında öğrenim gören 817, örneklemini ise 678 öğrenci oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Ruhsal Hastalığa Yönelik İnançlar Ölçeği (RHYİÖ), Empatik Eğilim Ölçeği (EEÖ) ve Sosyal Mesafe Ölçeği (SMÖ) kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler için sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma; karşılaştırmalı verilerin analizinde bağımsız gruplarda t testi, One Way ANOVA testi, pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin ruhsal hastalığa yönelik inançlar ölçeği toplam puan ortalamasının 51,01±16,17 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive relational type in order to determine the level of belief towards mental illness in university students and to examine its relationship with empathic tendency and social distance level. The population of the research consisted of 817 students studying in the 4th grade of the Faculty of Health Sciences and the Faculty of Nursing of a university in Konya, and the sample was 678 students. Personal Information Form, Beliefs towards Mental Illness Scale (BMI), Empathic Tendency Scale (EES) and Social Distance Scale (SDI) were used to collect data. Number, percentage, mean and standard deviation for descriptive statistics; In the analysis of comparative data, independent groups t test, One Way ANOVA test, Pearson correlation analysis and multiple linear regression analysis were used. According to the research findings, it was determined that the total score average of the students' beliefs about mental illness was 51.01±16.17. It was found that there was a statistically significant difference between the students' marital status, perception of economic status, the longest place of residence, mother and father's employment status, father's education level, educational status, and taking courses for mental illnesses and the mean score of the beliefs towards mental illness scale.