Analyzing the association of self-control and eating patterns with the mediating role of family systems
Öz-kontrol algısı ve yeme örüntüleri arasındaki ilişkinin aile dinamiklerinin aracı rolü ile incelenmesi
- Tez No: 742864
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma öz-kontrol kavramının duygusal, kısıtlayıcı ve dışsal yeme davranış örüntüleriyle nasıl ilişkilendiğini aile dinamiklerinin (birli aracı rolü (uyum, esneklik, içi içe geçmişlik, ayrıklık, katılık ve kaos) ile açıklamayı hedeflemiştir. Temel amaç yeme örüntülerinin bu değişkenler bağlamında ne kadar açıklanabildiğini saptamak olarak belirlenmiştir. Araştırma yeme örüntülerinin öz-kontrol tarafından aile dinamiklerinin aracılık etmesi ile tahmin edileceği hipotezini öne sürmüştür. Gönüllülük esasına bağlı olarak 18-55 yaşları arasında 452 katılımcı Demografik Bilgi Formu, Aile Uyum Yeteneğini ve Birliğini Değerlendirme Ölçeği, Kısa Öz-Kontrol Ölçeği ve Hollanda Yeme Davranışı Anketini yanıtladılar. Bu ölçeklerden elde edilen sonuçlar SPSS üzerinden Pearson korelasyon analizine, regresyon analizine ve Baron ve Kenny tarafından geliştirilen aracı değişken analizine tâbi tutuldular. Değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı sonuçlara ulaşıldı. Buna bağlı olarak, korelasyon analizi baz alınarak dört aracı değişken modeli test edildi. Bunlardan öz-kontrol, uyum ve kısıtlayıcı yemeyi içeren model bağımsız ve aracı değişken kısıtlayıcı yemeyi anlamlı olarak yordamadığı için reddedildi. Bunun dışında hipoteze paralel olarak üç model tespit edildi. İlk model artan dışsal yemenin ailedeki kaos aracılığıyla düşük öz-kontrol tarafından yordandığını öne sürdü. İkinci model duygusal yemendeki artışın düşük öz-kontrol ile yordanabileceğini ve bu ilişkide ailedeki esnekliğin az olmasının rolü olduğunu önerdi. Son model ise azalan öz-kontrolün ailedeki ayrıklığın artması aracı değişken olarak konumlandığında duygusal yeme davranışındaki artışı tahmin edebildiği yönünde bir sonuca işaret etti. Buna karşın, bütün aracı değişken analizleri kısmi bir aracılık rolü olarak belirlenmiştir. Bu modeller ve içerdikleri regresyon ilişkileri var olan alan yazın göz önünde bulundurularak detaylandırılmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aspired to elucidate how self-control relates to eating patterns as in emotional, restrictive, and external with the role of family dynamics specified as cohesion, flexibility, enmeshment, disengagement, rigidity, and chaos as a mediator. These eating patterns are observed and almost profound in eating disorder pathology. Major purpose was assessing the ability to explain eating patterns on the basis of these variables. The hypothesis was eating patterns would be predicted by self-control with mediation of family systems. 452 consented participants between the ages of 18 and 55 were subjected to a Demographics Form, Family Adaptation and Cohesion Scale-IV, Brief Self-Control Scale, and Dutch Eating Behavior Questionnaire. Results derived from these scales were submitted to Pearson correlation analysis, Regression analysis and Baron and Kenny's four step mediation was applied via SPSS (Statistical Package for Social Sciences). There were significant relationships between self-control, family dynamics, and eating patterns in diverse combinations. Four mediation models were tested based on correlation analysis results. Self-control and restrictive eating, which included cohesion as mediator, model was failed since self-control and cohesion was not a significant predictor of eating. In line with the hypothesis, three mediation models were found to be existent which are self-control, chaos, and external eating; self-control, flexibility, and emotional eating; self-control, disengagement, and emotional eating. Lower self-control predicted higher external eating through higher chaos. It was possible to anticipate higher emotional eating by lower self-control via lower flexibility Finally, lower self-control is predictive of higher emotional eating mediated by higher disengagement in family. Nonetheless, all mediation models were divulged to be partial rather than full mediations. These models and the regression relationships embedded in them were reported in detail, evaluated, and further discussed and elaborated relative to existing literature.