Doğum sonu dönemde annelerde sosyal destek algısı, anksiyete ve depresyon durumlarının hastane taburculuğuna hazır oluşluk düzeyi ile ilişkisi
The relationship between perceived social support and states of anxiety and depression with the level of readiness for hospital discharge among mothers during the postpartum period
  1. Tez No: 742879
  2. Yazar: ŞEFİKA EROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİME ESRA MERAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Doğum sonu dönem, ebeveynlerin, yeni rollerine uyum sağladığı ve yeni rollerin getirdiği sorumluluklarla baş etmesi gerektiği bir dönemdir. Bu bağlamda, doğum sonu dönemde annelerin taburculuğa hazır oluşluk durumu ve taburculuğa hazır oluşluluğu etkileyen faktörler önem kazanmaktadır. Araştırma Konya il merkezinde bulunan Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi , Kadın Doğum Servisi'nde yapılmıştır. Bu çalışma, 18-40 yaş aralığındaki doğum sonu dönemdeki annelerde sosyal destek algısı, anksiyete ve depresyon durumlarının hastane taburculuğuna hazır oluşluk düzeyi ile ilişkisini belirlemek amacıyla, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı desende yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, bir üniversite hastanesinin kadın doğum servisinde yatan doğum sonu dönemdeki kadınlar oluşturmuştur. Çalışmanın örneklem büyüklüğü 368 olarak belirlenmiştir. Örneklem seçimi, olasılıksız örnekleme yöntemine göre yapılmıştır. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği(MSPSS)”,“Postpartum Spesifik Anksiyete Ölçeği(PSAS)”,“Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği(EPPDÖ)”,“Hastane Taburculuğuna Hazır Oluşluk Ölçeği-Yeni Doğum Yapmış Anne Formu(HTHÖ-YDAF)”kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda, annelerin PSAS'den aldıkları puan ortalaması 90,18±23,93; EPPDÖ'den aldıkları puan ortalaması 9,31±5,61; MSPSS'den aldıkları puan ortalaması 61,72±15,55; HTHÖ-YDAF'den aldıkları puan ortalaması 154,28±32,90 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The postpartum period is a period in which parents have to adapt to their new roles and cope with the responsibilities of new roles. In this context, the readiness for discharge and the factors affecting the readiness of the mothers for discharge in the postpartum period gain importance. The research has been managed in Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine Hospital Gynecology Service located in Konya city center. This study has been conducted as a descriptive and relationship seeker in order to determine the relationship between perception of social support, anxiety and depression in postpartum mothers between the ages of 18-40 and the level of readiness for hospital discharge. The population of the study consisted of postpartum women hospitalized in the Obstetrics and Gynecology. The sample size of the study was determined as 368. Sample selection has been made according to the nonprobability sampling method.“Introductory Information Form”,“Multidimensional Perceived Social Support Scale (MSPSS)”,“Postpartum Specific Anxiety Scale(PSAS)”,“Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPPDS)”,“ Readiness for Hospital Discharge Scale–New MotherForm (RHD-NMF) ”has been used in data collection. At the end of the research, the mean score of the mothers in PSAS was 90.18±23.93; The mean score they got from EPPSS was 9.31±5.61; The mean score from the MSPSS was 61.72±15.55; The mean score they got from RHD-NMF was calculated to be 154.28±32.90.