Su kaydırağı deneyiminin biyometrik parametreler açısından değerlendirilmesi: Bir nörorekreasyon çalışması
Evaluation of water slide experience in terms of biometric parameters: Neurorecreation study
  1. Tez No: 742878
  2. Yazar: ŞÖHRET PAKİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN CANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı; bir rekreasyonel aktivite olan su kaydırağı deneyiminin sanal gerçeklik ortamında biyometrik parametreler açısından nörobilimsel açıdan değerlendirilerek nörorekreasyon alanında farklı bir metodoloji geliştirmektir. Bu metodoloji sayesinde rekreasyon ürün ve deneyim tasarımcılarına, park yatırımcıları ve yerel yönetimlere geri bildirim sağlayabilmek, bu alanda yapılacak tasarımlara, ürünlere, ve hizmetlere ve rekreasyonel şehir planlamalarına yön verebilmek, nörobilimin rekreasyon alanında kullanılmasının potansiyelini ve faydalarını ortaya koymak hedeflenmiştir. Bu çalışma nörobilimsel ölçümlerin rekreasyonel bağlamda sunulan deneyimlerini ölçmek, anlamak, tasarlamak ve optimize etmek açısından alternatif bir yöntem sağlayabilme olasılığıyla önem taşımaktadır. Su kaydıraklarında kullanıcının deneyimini biyometrik ve nöral parametrelerle ölçen bir çalışma daha önce yapılmadığından, bu çalışma alan için değerli bir kaynak rolü taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda ön test/son test kontrol gruplu deney desenli çalışma yöntemi kullanılarak su kaydıraklarında simülatör destekli sanal gerçeklik ortamında bir su kaydırağı deneyimi yaşatılarak biyometrik ölçümler yapılmış, etik kurul ve gerekli izinler alındıktan sonra araştırmanın detayları duyurulmuştur. Araştırma kendi istekleriyle çalışmaya dahil olan toplam 56 gönüllünün katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamada EEG, HRV ve GSR sensörleri kullanarak ölçüm yapılmıştır. Elde edilen veriler Labchart V8 ve NCSS programlarında analiz edilmiştir. Veriler analiz edildiğinde; sanal gerçeklik ve simülatör şartlarında Kalp Atım Hızı, Delta, Beta ve Alfa beyin dalgaları değerlerinde anlamlı değişiklikler belirlenmiştir. Diğer dalga boyları ve GSR ölçümlerinde anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Sonuçta; bu tür bir rekreasyonel deneyim, gerçek deneyime ne kadar yakın simüle edilirse, biyometrik ve nöral parametrelerce o kadar olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir. Böylece rekreasyon alanında beyin aktivitelerini ölçümleyebilecek bir metot geliştirilmesinde fayda olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim is to develop a different methodology in the field of neurorecreation by evaluating the water slide experience, which is a recreational activity, from a neuroscientific point of view in terms of biometric parameters in the virtual reality environment. With this methodology, it is aimed to provide feedback to recreational product and experience designers, park investors and local governments, to guide the designs, products and services to be made in this field, and recreational city planning, and to reveal the potential and benefits of using neuroscience in the field of recreation. This study is important because of the possibility of providing an alternative method for measuring, understanding, designing and optimizing the experiences of neuroscientific measures presented in a recreational context. In this respect, this study has the role of a valuable resource for the field. A study measuring the user's experience in water slides with biometric and neural parameters has not been done before. For this purpose, biometric measurements were made by using the pre-test/post-test control group experimental design study method in a simulator-supported virtual reality environment on water slides, biometric measurements were made, and the details of the research were announced after obtaining the ethics committee and necessary permissions. The study was carried out with a total of 56 volunteers who wanted to participate in the research voluntarily. In this application, measurements were made using EEG, HRV and GSR sensors. The obtained data were analyzed in Labchart V8 and NCSS program. When the data is analyzed; Significant changes were determined in Heart Rate, Delta, Beta and Alpha brain waves values under virtual reality and simulator conditions. No significant difference was observed in other wavelengths and GSR measurements. As a result, it has been determined that the closer such a recreational experience is simulated to the real experience, the more positive the effect on biometric and neural parameters. Thus, it has been seen that it is beneficial to develop a method that can measure brain activities in the field of recreation.