Kaygı ile baş etme yöntemi olarak perakende terapi: COVID 19 örneği
Retail therapy as a method of dealing with anxiety: the case of COVID 19
- Tez No: 742887
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET BURÇAK VATANSEVER DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Reklamcılık, Psychology, Advertising
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Tüketim, her insanın hayatının değişmez ve vazgeçilmez bir parçasıdır. Yaşamak için ihtiyaç duyduğumuz ürün ve hizmetleri satın almanın dışında olumsuz ruh hallerini de düzenlemek için alışveriş yapma davranışı görülebilir. Bu durum literatürde Perakende Terapi kavramıyla incelenmektedir. Bu çalışma COVID 19 kaynaklı pandemi koşullarının yarattığı olası kaygı ve stres durumunun alışveriş yapma sıklığında etkisi olup olmadığını araştırmaktadır. Bu amaçla 638 katılımcıyla yürütülen çalışmanın sonuçları göstermiştir ki alışveriş yapma sıklığı pandemi koşullarından etkilenmemiştir. Pandemi öncesinde de alışveriş yapmayı duygu düzenleme stratejisi olarak kullanan katılımcılar pandemi sonrasında da kullanmaya devam etmişlerdir. Ama diğer katılımcılarda bir değişiklik bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Consumption is an unchangeable and indispensable part of every person's life. Apart from purchasing the products and services we need to live, shopping behavior can be seen to regulate negative moods. This situation is examined in the literature with the concept of Retail Therapy. This study investigates whether the possible anxiety and stress caused by COVID 19 pandemic conditions have an effect on the frequency of shopping. For this purpose, the results of the study conducted with 638 participants showed that the frequency of shopping was not affected by pandemic conditions. Participants who used shopping as an emotion regulation strategy before the pandemic continued to use it after the pandemic. But no change was found in the other participants.