Bir üniversite hastanesinde çalışan araştırma görevlilerinin kaygı düzeyleri, nedenleri ve baş etme yöntemleri
Anxiety levels, causes and coping methods of research staff working in a university hospital
  1. Tez No: 841767
  2. Yazar: HASAN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Anksiyete, bireylerin günlük yaşamlarını etkileyen yoğun bir endişe, korku ve tedirginlik hali olarak tanımlanır. Birçok kişi hayatlarının belirli dönemlerinde geçici anksiyete yaşayabilir, ancak kronik hale gelmesi durumunda profesyonel tıbbi yardım gerekebilir. Doktorlarda görülen anksiyete, hem doktorların sağlık hizmeti sunma yeteneklerini hem de hastaların tedavi süreçlerini etkileyebilir. Doktorlar, tıbbi teşhisler koymak, tedavi planları oluşturmak ve hastalarıyla iletişim kurmak gibi zorlu görevlerle karşı karşıyadır. Bu süreçte, aşırı stres, yoğun çalışma temposu, hasta beklentileri ve tıbbi hataların sonuçları gibi faktörler doktorlarda anksiyeteyi tetikleyebilir. Bu çalışmada Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde çalışan araştırma görevlilerinin kaygı düzeyleri, nedenleri ve kaygıyla baş etme yöntemlerinin saptanması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırma 10.12.2022- 10.02.2023 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışan 407 doktorlardan araştırmaya katılmayı kabul eden 311 gönüllü üzerinde yapıldı. Araştırmaya katılmaya kabul edenlere sosyodemografik bilgiler için Sosyodemografik Veri Formu, anksiyete düzeyini ölçmek için Beck Anksiyete Ölçeği yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective:. It was aimed to determine the anxiety levels, causes and methods of coping with anxiety of research assistants working at Atatürk University Medical Faculty Research Hospital. Methods: This research was carried out on 311 volunteers who agreed to participate in the study, among 407 doctors working as research assistants at Atatürk University Medical Faculty Hospital between 10.12.2022 and 10.02.2023. Sociodemographic Data Form for sociodemographic information and Beck Anxiety Scale to measure anxiety level were applied to those who agreed to participate in the study using face-to-face interview method.