Koroner anjiyografı uygulanacak hastalarda algılanan stres ve stresle baş etme davranışlarının belirlenmesi
Determination perceived stress and coping behaviors in patients undergoing coronary angiography
  1. Tez No: 851927
  2. Yazar: DERYA BAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA TÜLÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma ilk defa koroner anjiografi uygulanacak bireylerin algıladıkları stres ve stresle başetme davranışlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikte bu araştırma Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesinde Ekim 2021- Aralık 2022 tarihleri arasında kardiyoloji yatan hasta servisine başvuran, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan koroner anjiografi işlemi uygulanması planlanan 200 hasta ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri kişisel bilgi formu, algılanan stres ölçeği ve stresle başa çıkma tarzları ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows 25 programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, yüzde, ortalama, ortanca, sayı ve standart sapma kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği durumlarda t testi ve ANOVA testi ile normal dağılım göstermediği durumlarda Mann–Whitney U, Kruskal-Wallis ve spearman korelasyon ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the perceived stress and coping behaviours of individuals who will undergo coronary angiography for the first time. This descriptive study was conducted in Şanlıurfa Harran University Hospital between October 2021 and December 2022 with 200 patients who applied to the cardiology inpatient service between October 2021 and December 2022 and who were planned to undergo coronary angiography procedure that met the inclusion criteria. The data of the study were collected by face-to-face interview method using personal information form, perceived stress scale and coping styles with stress scale. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows 25 programme was used to evaluate the data. Descriptive statistics, percentage, mean, median, number and standard deviation were used in the analysis of the data. In cases where the data showed normal distribution, t test and ANOVA test and in cases where the data did not show normal distribution, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis and spearman correlation were analysed.