Tüketici hukukunda bağlı kredi sözleşmeleri
Linked credit agreements in consumer law
  1. Tez No: 742897
  2. Yazar: KIYMET ERDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI MAKARACI BAŞAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Tez çalışmamızın konusunu, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında tüketici kredisi sözleşmelerinin bir türü olarak düzenlenmiş olan“Bağlı Krediler”oluşturmaktadır. Kanun koyucu tarafından, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun 30. maddesinde genel olarak bağlı kredi sözleşmesinin tanımına, ekonomik birlik hallerine, satıcı/sağlayıcı ile birlikte kredi verenin müteselsil sorumluluğuna ve bu sorumluluğun sınırlarına ilişkin düzenlemelere yer verilmiştir. Konut finansmanı sözleşmesinin bağlı kredi şeklinde tesis edildiği durumlara ilişkin düzenlemelere ise Kanun'un 35. maddesinde yer verilmiştir. Bu genel düzenlemelerin yanı sıra, kanun koyucu tarafından ön ödemeli konut satışı sözleşmelerinde, devre tatil ve uzun süreli tatil hizmeti sözleşmelerinde de bedelin bir kısmının bağlı kredi ile ödenmesi haline ilişkin özel düzenlemelere de yer verilmiştir. Ayrıca uygulamada, bağlı kredi sözleşmeleri, belirli ve belirsiz süreli tüketici kredisi sözleşmeleri şeklinde tesis edilebilmektedir. Bu hallerde, hem bağlı kredi sözleşmesi ile ilgili yasal düzenlemeler, hem de bağlı kredi sözleşmesi şeklinde tesis edilen kredi ilişkisine özgü düzenlemelerin bir arada değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle çalışmamızda bağlı kredi sözleşmesine ilişkin inceleme ve değerlendirmeler yapılırken, bağlı kredi sözleşmelerinin uygulamada görünüm biçimleri, belirli ve belirsiz süreli kredi sözleşmesi kapsamında kullandırılan bağlı krediler, bedelin bir kısmının bağlı kredi ile ödendiği tüketici sözleşmeleri bakımından önem arz eden durumlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is“Linked Credit Agreements”, which is regulated as a type of consumer credit agreements within the scope of the Law on the Protection of the Consumer numbered 6502. In the Article 30 of the Law on the Protection of Consumer, the definition of the linked credit agreement, the states of economic union, the joint liability of the seller/supplier and the creditor and the limits of this joint liability are regulated by the legislator. The regulations regarding the housing finance agreements, which are established as a linked credit agreement, are included in Article 35 of the Law. In addition to these general regulations, the legislator has also included special regulations regarding the situations, which a part of payment of the price rendered with linked credit in accordance with prepaid housing sales agreements and timeshare and long term holiday service agreements. Moreover in practice, linked credit agreements may be established as a fixed or indefinite term consumer credit agreement. In these cases, both the legal regulations related to the linked credit agreement and the regulations regarding the specific consumer credit relationship established as a linked credit agreement should be evaluated together. Therefore, while examining and evaluating the linked credit agreement in our study, the different appearances of the linked credit agreements in practice, the linked credit agreements established as a fixed or indefinite term consumer credit agreement and the important situations in different consumer agreements, which a part of the price paid via linked credit are analyzed as well.