Yutma rehabilitasyonunda diyetisyenlerin dil ve konuşma terapistlerinin rolüne ilişkin farkındalığı
Awareness of dieticians on the role of language and speech therapists
- Tez No: 742904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE MÜZEYYEN ÇİYİLTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Kulak Burun ve Boğaz, Nutrition and Dietetics, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma diyetisyenlerin dil ve konuşma terapisi mesleği hakkındaki genel bilgi düzeyleri, disfaji rehabilitasyonundaki rolüne ilişkin görüş ve farkındalıklarını betimlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla 25 soruluk anket hazırlanmıştır. Anket çalışmanın yazarları tarafından dil konuşma terapisi ve yutma bozukluğu farkındalık çalışmaları, makaleler ve anketler taranarak oluşturulmuştur. Anket online olarak beslenme ve diyetetik bölümü mezunlarına uygulanmış. Anket çalışması; çalışmaya katılma onayı, demografik bilgiler, dil konuşma terapistliği mesleğine ilişkin genel bilgiler, meslekler arası iş birliği, yutma bozuklukları ile nasıl çalıştıklarına ilişkin görüşler olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Toplam 80 uzmana anket uygulanmıştır. Katılımcılara dil ve konuşma terapistlerinin çalışma alanları sorulduğunda, katılımcılar tarafından en az seçilen alanlar yutma ve beslenme olmuştur. Diyetisyenlerin çalışma alanı farkındalığı toplam puanlarının ortalaması 6,34± 2,2, medyan skoru 7'dir. Çalıştıkları yerde dil ve konuşma terapisti olan katılımcıların farkındalık puanlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Katılımcıların büyük çoğunluğu(%93,7) yutma bozukluğu yaşayan hastalarının oral beslenmesiyle ilgili kaygı duyduğunu belirtmiştir. 44 katılımcı (%55,0) hastalarının oral beslenmeye geçişine yardımcı olmak için dil ve konuşma terapistine yönlendireceğini söylemiştir. 74 (%92,5) katılımcı yutma rehabilitasyonunda dil ve konuşma terapistleri ile işbirliği içinde çalışabileceğini belirtmiştir. Sonuç olarak katılımcıların dil ve konuşma terapistlerinin yutma rehabilitasyonundaki rolüne ilişkin bilgi ve farkındalıklarının zayıf olduğu. İşbirlikçi uygulamalar ve meslekler arası eğitimler önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to describe the general knowledge level of dietitians about the profession of speech and language therapy, their views and awareness about its role in dysphagia rehabilitation. In order to collect data in the research, a 25 question questionnaire was prepared. The questionnaire was created by the authors of the study by scanning language speech therapy and swallowing disorder awareness studies, articles and questionnaires. The questionnaire was applied to the graduates of nutrition and dietetics department online. Survey work; Consent to participate in the study, demographic information, general information about the profession of speech and language therapist, interprofessional cooperation, swallowing disorders and opinions on how they work. A total of 80 experts were surveyed. When the participants were asked about the working areas of speech and language therapists, swallowing and nutrition were the least chosen areas by the participants. The mean score of dietitians' awareness of their work area is 6.34±2.2, and the median score is 7. It was observed that the awareness scores of the participants who were speech and language therapists in the place they worked were higher. The majority of the participants (93.7%) stated that they were concerned about the oral feeding of their patients with swallowing disorders. 44 participants (55.0%) stated that they would refer their patients to a speech and language therapist to help them transition to oral nutrition. 74 (92.5%) participants stated that they could work in collaboration with speech and language therapists in swallowing rehabilitation. As a result, the knowledge and awareness of the participants about the role of speech and language therapists in swallowing rehabilitation is weak. Collaborative practices and interprofessional training will make significant contributions.