Yutma rehabilitasyonunda kullanılan üç farklı egzersizin suprahyoid kas aktivasyonu, kas kuvveti, disfaji limiti ve algılanan yorgunluk düzeyi üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison the effects of three different exercises in swallowing rehabilitation on suprahyoid muscle activation, muscle strength, dysphagia limit and perceived exertion
  1. Tez No: 915463
  2. Yazar: EMRE CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKMER MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Eksantrik Çene Kapatma (EÇK) egzersizi, suprahyoid kasları en kısa pozisyonundan en uzun pozisyonuna kadar, çene altından verilen dirence karşı eksantrik bir kasılma üreterek kuvvetlendirmek amacıyla tasarlanmış bir egzersizdir. Bu çalışmanın amacı Shaker, Dirence Karşı Chin-Tuck (CTAR) ve EÇK egzersizlerinin, submental kas aktivasyonu, kas kuvveti, disfaji limiti, algılanan yorgunluk ve ağrı üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Paralel randomize kontrollü bu çalışmada, yaşları 19-28 arasında olan 54 sağlıklı gönüllünün submental kas aktivasyonları Shaker, CTAR ve EÇK egzersizlerinin izotonik komponentleri sırasında yüzey elektromyografi ile kaydedildi. Gönüllüler Shaker, CTAR ve EÇK egzersiz gruplarına randomize edildi (her grupta 18 kişi) ve 8 haftalık bir egzersiz programı uygulandı. Submental maksimum istemli izometrik kontraksiyon (MVC), kas kuvveti, disfaji limiti, algılanan yorgunluk ve ağrı ölçümleri başlangıçta, 4. ve 8. haftalarda gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Eccentric chin Closure (ECC) exercise is designed to strengthen the suprahyoid muscles by producing an eccentric contraction against resistance applied from beneath the chin, from their shortest to longest position. The aim of this study is to investigate the effects of Shaker, Chin-Tuck Against Resistance (CTAR), and ECC exercises on submental muscle activation, muscle strength, dysphagia limit, perceived exertion, and pain. In this parallel randomized controlled trial, surface electromyography recorded submental activations during isotonic components of the Shaker, CTAR, and ECC exercises in 54 healthy volunteers aged between 19-28 years. Participants were then randomly assigned to one of the three exercise groups (18 in each) and followed an 8-week program. Measurements of maximum voluntary isometric contractions (MVC), muscle strength, dysphagia limit, perceived exertion, and pain were taken at baseline, week 4, and week 8.