Yutma bozukluklarının rehabilitasyonunda transkranial manyetik stimulasyon kullanımının etkisi
The effect of using transcranial magnetic stimulation at the rehabilitation of dysphagia
  1. Tez No: 420166
  2. Yazar: NEZEHAT ÖZGÜL ÜNLÜER
  3. Danışmanlar: PROF. AYNUR AYŞE KARADUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma; inme sonrası yutma bozukluğu olan bireylerde tekrarlayıcı transkranial manyetik stimulasyon (rTMS) kullanımının etkinliğini araştırmak amacı ile yapıldı. Randomize kontrollü tek kör olarak planlanan çalışmaya; tek taraflı inme sonrası yutma bozukluğu 2-6 ay arasında olan 12 kadın, 16 erkek toplam 28 birey dahil edildi. Bireyler kapalı zarf yöntemiyle çalışma ve kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Çalışma grubundaki bireylere haftada 3 gün 4 hafta süresince konvansiyonel tedavi yapılırken son hafta 5 gün 1 Hz rTMS de uygulandı. Kontrol grubundaki bireylere ise haftada 3 gün 4 hafta süresince konvansiyonel tedavi yapıldı. Çalışmaya alınan bireyler tedavi öncesi, tedavi sonrası, tedavi sonrası 1. ay ve 3. ay olmak üzere 4 farklı zamanda değerlendirildi. Değerlendirmelerde bireylerin demografik ve klinik özellikleri, klinik ve radyolojik yutma fonksiyonları, yaşam kalitesi, bağımsızlık düzeyleri ve depresyon düzeyleri incelendi. Her iki grupta bireylerin yutma fonksiyonlarının klinik ve aletsel değerlendirmesinde 3.aya doğru istatistiksel olarak anlamlı gelişme sağlandı. (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of repetitive transcranial magnetic stimulation (rTMS) on swallowing dysfunctions of post-stroke subjects. 12 female and 16 male, a total of 28 individual, suffering from monohemispheric post-stroke dysphagia between 2 and 6 months were included in this randomized controlled, single blind study. Individuals were divided into 2 groups, being classified as the study group and the control group, by sealed envelope method. The subjects in the study group received conventional treatment for 4 weeks, 3 days a week and 1 Hz rTMS was performed in the final week of the study. The subjects in the control group received conventional treatment for 4 weeks, 3 days a week. The individuals have been evaluated 4 different times respectively; before and after the treatment, 1 month and 3 months after the treatment. The demographic and clinical features, the clinical and radiological swallowing function, quality of life, level of independence and level of depressive level have been evaluated. Both clinical and instrumental assessments of swallowing function of the subjects in both groups have gradually developed statistically towards to the third month (p0.05). While there were decline on depression level and improvement on independence level for subjects in both groups; no statistical difference was observed between the groups (p>0.05).