Hastanede yatan çocukların malnütrisyon riskinin belirlenmesinde pediatrik yorkhill malnütrisyon skoru tarama aracının kullanılması
Use of the pediatric yorkhill malnutrition score screening tool in determining the malnutrition risk of hospitalized children
- Tez No: 742909
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Malnütrisyon, hastanede yatan çocuklarda tedavi süreçlerinin aksaması yanında büyüme ve gelişmelerini olumsuz yönde etkilediği için mutlaka müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Bu çalışmanın amacı, hastanede yatan çocuklarda malnütrisyon riskini belirlemesinde, bir beslenme tarama aracı olan Pediyatrik Yorkhill Malnütrisyon Skoru (PYMS)'nun kullanılmasıdır. Kesitsel ve tanımlayıcı olarak planlanan bu çalışma, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde farklı kliniklerde, yaşı 13-200 ay arasında değişen 128 çocuk hastada gerçekleştirilmiştir. Vasilerinden gönüllü onam formu alınan çocukların demografik bilgileri alınmıştır. Yetersiz beslenme ile ilişkili malnütrisyon riski belirlemek için PYMS uygulanmış ve malnütrisyon durumunu tespit etmek üzere antropometrik ölçümler (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, üst orta kol çevresi (ÜOKÇ)) uygun ekipmanlar kullanılarak alınmış, beden kütle indeksi (BKİ) hesaplanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) AnthroPlus programı ile antropometrik ölçümlerin z-skorları hesaplanmıştır. Ayrıca besin tüketim sıklık formu uygulanmıştır. Araştırmaya alınan hastanede yatan çocukların PYMS sonucuna göre, %29,7'sinde düşük, %15,6'sında orta, %54,8'inde yüksek düzeyde malnütrisyon riski tespit edilmiştir. PYMS beslenme tarama aracı ile antropometrik ölçüm z-skorlarının ilişkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, yaşa göre ağırlık (Y/A) ve yaşa göre BKİ (Y/BKİ) z-skorları ile PYMS sonucu arasında önemli farkların olduğu ve özellikle karşılaştırmanın Y/BKİ z-skoru açısından belirlenen şiddetli malnütrisyon ile ilişkilendirilebileceği gösterilmiştir. Diğer yandan, Protein yönünden zengin gıdaların ve rafine karbonhidratların tüketim sıklıklarının PYMS sonuçları üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Hastanede yatan çocuklarda yetersiz beslenme ile ilişkili malnütrisyon riski yüksektir. PYMS aracı ile antropometrik ölçümler arasında önemli fark ve ilişkiler bulunmuştur. Hastane malnütrisyonunun önlenebilmesi için beslenme tarama prosedürlerinin geliştirilmesi ve mutlaka PYMS gibi bir aracın kullanılıyor olması oldukça önemlidir. Bu çalışma, bilindiği kadarıyla ülkemizde Türkçeye uyarlanarak geçerlilik-güvenirlik çalışması yapıldıktan sonra, oluşturulan PYMS formu ile yapılan ilk araştırmadır. Bu alanda yapılacak çalışmalar hem hastane malnütrisyonunun tespiti hem de beslenme tarama araçlarının yaygınlaştırılması adına sahada ve literatürde katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Malnutrition is a condition that must be intervened because it affects the growth and development of hospitalized children negatively as well as disrupting the treatment processes. The aim of this study, the Pediatric Yorkhill Malnutrition Score (PYMS), a nutritional screening tool, was used to determine the risk of malnutrition in hospitalized children. This cross-sectional and descriptive study was conducted in 128 pediatric patients aged between 13-200 months in different clinics at Bezmialem Vakıf University Medical Faculty Hospital. Demographic information was obtained from the children whose voluntary consent forms were obtained from their guardians. PYMS was applied to determine the risk of malnutrition associated with malnutrition and anthropometric measurements (body weight, height, upper middle arm circumference (MUAC)) were taken using appropriate equipment to determine malnutrition status, and body mass index (BMI) was calculated. The z-scores of anthropometric measurements were calculated with the AnthroPlus program of the World Health Organization (WHO). In addition, a food consumption frequency form was applied. According to the PYMS results of the hospitalized children included in the study, a low risk of malnutrition was found in 29.7%, moderate in 15.6%, and high in 54.8%. A correlation was found between PYMS nutrition screening tool and anthropometric measurement z-scores. In addition, it has been shown that there are significant differences between weight for age (W/A) and BMI z-scores for age (BMI/A) and PYMS result, and that especially the comparison can be associated with severe malnutrition determined in terms of BMI/A z-score. On the other hand, the frequency of consumption of protein-rich foods and refined carbohydrates was found to be effective on PYMS results. The risk of malnutrition associated with malnutrition is high in hospitalized children. Significant differences and relationships were found between PYMS tool and anthropometric measurements. In order to prevent hospital malnutrition, it is very important to develop nutritional screening procedures and to use a tool such as PYMS. As far as is known, this study is the first study conducted in our country with the PYMS form created after its validity and reliability study was carried out by adapting it to Turkish. Studies in this area will contribute to both the detection of hospital malnutrition and the dissemination of nutritional screening tools in the field and in the literature.