Hastanede yatan 1-18 yaş çocuklarda iki farklı tarama aracı ile malnütrisyon riskinin belirlenmesi
Determination of malnutrition risk with two different tool in hospitalized children aged 1-18 years
  1. Tez No: 429053
  2. Yazar: EDA BAŞMISIRLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE ŞAHİN, YRD. DOÇ. DR. MELTEM SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu kesitsel çalışma, Erciyes Üniversitesi Mustafa Eraslan ve Fevzi Mercan Çocuk Hastanesi'nde, 1-18 yaş 233 hastada Çocuk Yorkhill Malnütrisyon Skoru (PYMS) ve Bozulmuş Beslenme Durumu ve Büyüme Riski İçin Tarama Aracı (STRONGkids) ile malnütrisyon riskini belirleyerek, elde edilen verilerin antropometrik ölçümlerle karşılaştırılması amacıyla yürütülmüştür. Hastaların demografik özellikleri, yüz yüze görüşme yöntemi ile araştırmacı tarafından anket formuna kaydedilmiştir. Malnütrisyon durumu boy uzunluğu, vücut ağırlığı ölçümlerinden hesaplanan Beden Kütle İndeksi (BKİ kg/m2) ve yaşa göre boy uzunluklarının z skoruna göre belirlenmiş ayrıca, üst orta kol çevresi (ÜOKÇ), triseps, biseps deri kıvrım kalınlıkları ve bilek çevresi ölçümleri yapılmıştır. Malnütrisyon riski PYMS ve STRONGkids tarama aracı ile belirlenmiştir. Hastaların %54.9'u (n=128) erkek, %45.1'i (n=105) kız olup, yaşlarının medyan değeri 8.06 (en küçük 1-en büyük 18) yıldır. BKİ z-skorlarına göre hastaların %15.9'u akut malnütrisyonlu, yaşa göre boy uzunluğuna göre ise, %19.7'si kronik malnütrisyonludur. STRONGkids tarama aracına göre hastaların düşük, orta ve yüksek malnütrisyon riski taşıması ile yattıkları klinikler arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı iken (p0.05).
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study was conducted on 233 patients between 1-18 years, who were identified at risk of malnutrition according to Pediatric Yorkhill Malnutrition Score (PYMS) and Screening Tool For Risk of Impaired Nutritional Status and Growth (STRONGkids) tools, in Erciyes University Mustafa Eraslan and Fevzi Mercan Children's Hospital. The data obtained was compared to antropometric measurements. The socio-demographic features of patients were recorded on questionnaire by researcher. The malnutrition status was determined using by z-scores, height- for- age and the following measurements were taken: Body Mass Index (BMI kg/ m2), mid-upper arm (MUAC) and wrist circumferences, triceps, biceps skinfolds. Risk of malnutrition was determined by PYMS and STRONGkids screening tools. 54.9 % (n=128) of patients was male, 45.1% (n=105) was female, the median value of ages was 8.06 (at least 1, at most 18). According to the BKI z-score, 15.9 % of patients had acute malnutrition; in terms of height- for- age, 19.7 % of patients had chronic malnutrition. While there was a significant relationship between patients level of risk (low, medium, high) and their inpatients clinic (p< 0.05), there was no significant relationship with PYMS screening tool (p > 0.05). The patients at high risk of malnutrition with PYMS, had lower body weight, BKI, smaller wrist circumference compared to the patients at moderate risk ( p< 0.05). The patients at high risk of malnutrition, had a lower height, triceps, biceps skinfold, and z-scores than the patients who had a lower risk. Height, triceps, biceps skinfolds, and z-scores in patients with high malnutrition risk were significantly lower than patients with the low malnutrition risk.