The impact of cultural and religious taste differences on marketing communication of food products in the world
Dünyada gıda ürünlerinin pazarlama iletişimine kültürel ve dini lezzet farklılıklarının etkisi
- Tez No: 742908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, Yemek Seçiminde kültür ve dinin rolünü ve bu Kültürel ve Dini Yemek Tercihlerinin Medya Pazarlamasını nasıl etkilediğini araştırmak için yapılmıştır. Çalışma, demografik değişkenler ve çalışma değişkenleri arasındaki ilişki açısından bu iki ülkenin nasıl farklı olduğunu araştırmak için Türkiye ve Azerbaycan arasında bir karşılaştırma yaptı. Bu araştırmada nitel araştırma deseni ve yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır. Örneklem büyüklüğü 25-60 yaş aralığında, Azerbaycan'dan 5 katılımcı ve Türkiye'den gıda sektöründe görev yapan 5 katılımcı olmak üzere 10 görüşmecidir. Araştırma, markaların gıda ürünlerinin üretiminde, tasarımında, etiketlenmesinde, ambalajlanmasında, reklam ve satışında dikkatli olması ve pazarlama iletişimi ile kültürel ve dini sınırları göz önünde bulundurması gerektiğini öne sürüyor. Ayrıca şirketler yeni trendlere uyum sağlamalı ve bu ihtiyaçları karşılayan stratejiler geliştirmelidir. Yiyeceklerin fizyolojik bir ihtiyaçtan daha fazlası olduğu, duygusal ihtiyaçların kaynağı olduğu doğrulandı.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to explore the role of culture and religion in the Choice of Food and how these Cultural and Religious Food Preferences affect Media Marketing. The study had a comparison between Turkey and Azerbaijan to explore how these two countries are different in terms of the relationship between demographic variables and study variables. The qualitative research design and semi-structured interview method was used in the current study. The sample size was 10 interviewees with the age range of 25 to 60 years old, including 5 participants from Azerbaijan and 5 participants from Turkey who are taking a position in the food industry. The study suggests that brands must be vigilant in producing, designing, labelling, packing, advertising and selling food products and must keep the cultural and religious boundaries in view with the marketing communication. Also, companies should adapt to the new trends and develop strategies fulfilling these needs. It has been confirmed that food became more than a physiological need, it is a source of emotional needs.